Obyvatelia rozhodli o podpore projektov z participatívneho rozpočtu v objeme 250-tisíc eur

Publikované: 17.01.2022/ Aktualizované: 22.02.2022

„Ako vyplýva z nášho motta ‚spolu tvoríme kraj', snažíme sa o prepájanie komunít a rozvoj občianskeho aktivizmu. S týmto zámerom sme usporiadali už tretí ročník plnohodnotného župného participatívneho rozpočtu. Obyvatelia Trnavského kraja rozhodli o finančnej podpore 54 projektov štvrťmiliónom eur. Teší ma, že v online hlasovaní odovzdali obyvatelia takmer 36-tisíc hlasov. Považujem to za dobrý znak toho, že nám spoločne záleží na zlepšovaní podmienok na život u nás,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

 

V online hlasovaní mal každý hlasujúci možnosť podporiť minimálne 3 projekty, a celkovo bolo odovzdaných 35.734 hlasov. Hlasovanie verejnosti malo 50-percentnú váhu pri rozhodovaní, druhú časť tvorili hlasy členov deliberatívnych fór. Realizácia 54 úspešných projektov je naplánovaná na rok 2022, pričom jeden občiansky alebo komunitný projekt mohol od župy získať do 5.000 eur.

 

Jedným z projektov, ktorý sa bude realizovať napríklad v okrese Senica je vytvorenie aplikácie zameranej na podporu a rozvoj cestovného ruchu v rámci kraja s názvom „Spoznaj svoj kraj“. Aplikácia hernou formou zobrazuje návštevy pamiatok, významných turistických a kultúrnych miest, pričom jej užívatelia získajú za každú takto navštívenú pamiatku určitý počet bodov.

 

V okrese Hlohovec uspel projekt, ktorého cieľom je podpora a obnova ľudových tradícií a remesiel, organizácia voľnočasových aktivít pre deti v zmysle ľudovo-folklórnych tradícií miestnej lokality.

 

Uspel aj projekt „Liečivý fčelí apidomček“, ktorého podstatou je stará forma liečenia. V Botanickej záhrade v Trnave vznikne priestor, v ktorom si návštevník záhrady ľahne na včelie úle, a bez toho aby prišiel do priameho kontaktu so včelami, cíti ich energiu. Apidomček má liečivé účinky pre alergikov, srdciarov aj pre astmatikov.

V okrese Dunajská Streda sa aj vďaka hlasom obyvateľov rozšíri ihrisko Margaréty v Čechovej. Cieľom je vytvoriť podmienky pre zdravý telesný a psychický vývoj  detí, vhodné prostredie na pohyb a zlepšenie koordinačných schopnosti detí.

 

Zoznam podporených projektov, ako aj ďalšie informácie o priebehu tretieho ročníka participatívneho rozpočtu sú k dispozícií na webovej stránke www.tvorimekraj.sk
a na sociálnych sieťach Facebook (
https://www.facebook.com/tvorimekraj) a Instagram (https://www.instagram.com/tvorime.kraj).

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW