Odhalenie pamätníka SNP v Šoporni

Publikované: 12.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
12.12.2013

S veľkým očakávaním som sa zúčastnil osláv Dňa obce v Šoporni spolu s priateľmi. 29. augusta 2013, v deň 69. výročia SNP sa Šoporňa zapojila do spoločnosti dedín a miest Slovenska, ktoré si túto historickú udalosť nielen pripomenuli, ale odhalili pamätník na svetlé vystúpenie nášho národa v dejinách. Obrovská skala pod borovicami dostala dôstojné miesto spolu s pamätnými tabuľami na tento historický počin, keď Slováci spolu s vyše 30-timi národnosťami vytvorili protifašistickú koalíciu s odhodlaním vybojovať si slobodu. Aj Šoporňa priniesla v tomto boji obete. Veríme, že ich mená pribudnú na tomto pamätníku už v najbližšom výročí oslobodenia dediny. K dôstojnému priebehu osláv spoločne hostia a sprievod vedený starostom obce Mgr. Vlčekom, p. Etelkou Holubanskou zo ZO SZPB, krojovaní príslušníci detskej, ženskej a mužskej speváckej skupiny s hudbou a futbalistami. Slávnostným príhovorom starostu a položením venca k pamätníku vzdali všetci prítomní úctu obetiam. Bolo škodou, že sa tejto udalosti nemohli zúčastniť pozvaní najvyšší hostia zo SZPB a poslanci NR.
Po tomto akte sa naplno mohli rozbehnúť sprievodné akcie, ktorým prialo aj príjemné počasie. Práve dokončievalo 13 skupín svoj guláš v rámci 2. ročníka „Povstaleckého guláša" a komisia začala jeho hodnotenie. Spolu s priateľom Dr. Michalom Valúškom, básnikom a vzácnym človekom so šopornianskými koreňmi sme stihli ochutnať z dvoch kotlov – vlaňajšieho víťaza p. Antona Kochana s manželmi Milanom a Jarkou Príbelovými, reprezentujúcimi SZZ a zo skupiny športovcov a futbalistov pod vedením p. Pavla Pirschela. Žiaľ, nedarilo sa nám ochutnať guláš z dielne divadelníkov, vedených manželmi Miroslavom a Katkou Gálovými a dôchodcov pod patronátom p. Milky Kochanovej a p. Janka Kulicha, ktoré sme mali naplánované. Mali sme však dobré tipy, hoci víťazmi sa stali Važinári, ale tie „naše" stáli na pódiu víťazov.
To už na Rajčure pod moderovaním p. Milky Lipovskej sa prezentovali krojované domáce spevokoly a vzácni hostia – umelci. Ešte pred nimi pozdravili hostia prítomných obyvateľov. Tých určite potešila vlastná báseň Dr. Valúšeka venovaná Šoporni.
Svoje miesta úspešne zastali skupiny Veselí starci a MIX, ktorých vystriedal známy country spevák Alan Mikušek. Medzitým sa na svoje vystúpenie pripravoval každému známy, najmä obdivovateľkami obletovaný Robo Kazík. Z ponúkaného občerstvenia sa nápadne často dopĺňali taniere domácich pagáčikov, širokej verejnosti známe ako „inšé". Chutili aj jemu a tak sme ho poučili o názve tohto mäkučkého a chutného občerstvenia zo Šoporne. Robo spieval to najlepšie zo svojho repertoáru, pridával vtipy a zážitky. Bez prestávky sa rozdával a občania všetkých vekových kategórií nešetrili potleskom. Keď už teplé slniečko vystriedal chlad a prítmie, objavila sa na asfaltovom tanečnom parkete väčšia dodávka, ktorú osobne riadil spevák a „už obyvateľ Šoporne" Ľubo Virág so svojou kapelou, kde sme spoznali aj mladého Janka Berky – Mrenicu s jeho typickým vrkočom. Priestor hneď zaplnili tóny známych piesní a „náš Pavarotti" nenechal nikoho chladným. Zrejme prišli priamo z osláv v B. Bystrici a snáď aj vyhladovaní sa dožadovali čerstvej cigánskej. Žiaľ, v tomto čase už boli všetky kotle vyčistené a všetko skonzumované.
Náplň kultúrneho popoludnia bola vyčerpaná a záver bol v réžii pána starostu, ktorý zapálil vatru a prítomní v jej praskajúcich plameňoch debatovali nad krásnym dňom, plným úžasných akcií a postupne sa rozchádzali do svojich domovov, tešiac sa na najbližšie podobné podujatia v Šoporni.
Antonín Rojka, Michal Valúšek

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW