Paleoart – pocta umeniu z predhistórie

Publikované: 02.03.2017/ Aktualizované: 21.02.2022

2. 3. 2017 – V žitnoostrovskom múzeu v Dunajskej Strede sa v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy Akad. arch. Róberta (Viktora) Němečeka. Výstavu s názvom Paleoart už mali možnosť vidieť návštevníci v Brne, Ústí nad Labem, Trnave, Bratislave ale aj v Ríme. Celú kolekciu tvorí 130 obrazov – premalieb jaskynných a nástenných zvieracích motívov. Jedná sa o tvorbu pravekých ľudí z obdobia staršieho i mladšieho paleolitu až neolitu. Kolekciu špeciálne pre Múzeum v Dunajskej Strede koncipoval Dr. Vladimír Krupa z Balneologického múzea I. Wintera v Piešťanoch.

Výstava je unikátna tým, že mapuje nielen všeobecne známe objavy z jaskýň v Altamíre (Španielsko) a Lascaux (Francúzsko), ale aj nové nálezy a novo sprístupnené priestory z Afriky, Austrálie i Južnej Ameriky. Rôznorodosť spôsobu maľby, farebnosť s ohľadom na prírodné možnosti, ako aj presné vyjadrenie postoja či pohybu zvierat nás nenecháva na pochybách, že praveký autor bol talentovaný jedinec. Vďaka týmto záznamom, ako aj vďaka premaľbám autora Róberta (Viktora) Němečka máme možnosť obdivovať toto celosvetové kultúrne dedičstvo chránené Unescom.

Výstavu otvoril v príhovore podpredseda Jószef Berényi, listom predsedu TTSK Tibora Mikuša. Koncepciu predstavil Dr. Vladimír Krupa a vernisáž svojim prednesom domácich a francúzskych šanzónov spestrila herečka Jana Hubinská. Na záver vernisáže pokrstili soľou, paprikou a korením páni Tibor Zsigmond, riaditeľ Žitnoostrovského múzea, pán Jószef Berényi a pani Ľubica Malá prvú autorovu monografiu s názvom „Viktor". Kniha je pilotným projektom Trnavského samosprávneho kraja, ktorý v rámci edície „Collection of Slovak Art" bude postupne predstavovať jubilujúcich umelcov v kraji. Autorom textu, ako aj koncepcie knihy je Juraj Štaffa. Najbližšími jubilantmi sú Róbert Almási z Dunajskej Stredy a Štefan Zajíček zo Senice. Otvorenie malo slávnostý, ale aj veľmi srdečný a priateľský priebeh, čoho dôkazom sú mnohé pozitívne ohlasy u dunajsko-stredskej verejnosti ale aj ohlasy medzi umeleckou komunitou Žitného ostrova. Výstava potrvá do 29.4.2017 . Po skončení by mala pokračovať v múzeu v Iži pri Komárne a snom autora je aj vystavovanie v družobnom Gyóri v rámci cezhraničnej kultúrnej spolupráce.

 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW