Pôrodnica v Dunajskej Strede je piata najlepšia

Publikované: 10.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
10.12.2013

 Podľa zoznamu najlepších pôrodníc, ktoré zostavil Health Policy Institute, je Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Nemocnice s poliklinikou Dunajská Streda v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK piate najlepšie na Slovensku. Nielen úsudok Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku, ale aj rodičky dávajú rebríčku za pravdu. Je tu možnosť alternatívnych pôrodov, pri rodičke môže byť nielen partner, ale aj rodina. Primárom oddelenia je  MUDr. Juraj   Schwarcz.
Čomu pripisujete tento úspech?
-          Je to výsledok nášho dlhoročného úsilia a práce. Pre nás to nie je prekvapenie. Dnešné hodnotenia sú komplexnejšie ako kedysi, ale už v minulosti sme sa pohybovali na popredných miestach v rámci Slovenska, raz sme boli aj na druhom mieste. Isteže je to pre nás obrovská satisfakcia a radosť. V období, kedy sa spoločnosť stavia k nášmu povolaniu a rezortu macošsky a investuje doň málo financií, nás o to viac tešia takéto výsledky.  Vždy sme sa snažili, bez ohľadu na hodnotenia, aby sme kráčali s dobou a zachytili najnovšie trendy v medicíne. To sa týka aj gynekológie, pretože pôrodníctvo je iba časť našej práce.
Dá sa vaša práca robiť ešte lepšie?
-          Dala by sa robiť aj na vyššej úrovni, len bohužiaľ dnes na to nie sú priaznivé podmienky. Všetkých nás stojí obrovské úsilie, aby sme udržali dnešnú úroveň, pretože nie sú financie na technické, ani personálne  vybavenie.
Z  pohľadu laika je pôrodnica moderná.
-          Poviem jeden príklad, bazálny aparát, bez ktorého sa neobídeme, je ultrazvukový prístroj. Je vyrobený  v roku 1996. Sú tu morálne zastarané veci. Pravdou je, že sa nám podarilo pred časom pôrodnicu zrekonštruovať, vybaviť nábytkom, nadštandardnými apartmánmi vďaka pochopenia vedenia, že je to v záujme celej nemocnice. Stále je to však veľmi ďaleko za našimi predstavami moderného oddelenia. Nie preto, aby sa nám ľahšie pracovalo, ale aby sme vedeli lepšie poskytovať zdravotnícku starostlivosť a ponúknuť našim pacientkam aj niečo viac. Roky patríme medzi priekopníkov na Slovensku čo sa týka endoskopických metód, laparoskopie a hysteroskopie. To všetko v podmienkach, kedy iní kolegovia s lepšími možnosťami ani nechcú veriť, že je to možné.
Napriek tomu, že spádová oblasť oddelenia je okres Dunajská Streda, rodiť sem chodia ženy z teritória celého bývalého Západoslovenského kraja.
-          Zaznamenávame záujem rodičiek dokonca aj z väčšej diaľky. Máme urobené meno aj vďaka personálu oddelenia. Nemyslím iba lekárov, ale aj stredný zdravotnícky personál. Škoda že ich odborná úroveň nekorešponduje s možnosťami ich odmeňovania. Sú tu hlavne preto, lebo prácu robia srdcom a majú ju radi a napĺňa ich.
Stačí to?
-          Neviem či dnešní politici a spoločnosť na tomto nadšení stavajú svoje priority. Slovenské zdravotníctvo je dobré preto, že sa spolieha na entuziazmus a presvedčenie ľudí. Mladým ľuďom to však dnes nestačí a tak logickým následkom sú odchody zdravotníkov. Máme problém vychovať nastupujúcu generáciu lekárov.
Ako sa dá v takejto dobe prežiť?
-          Snažíme sa byť flexibilný a vyťažiť maximum z toho, čo máme. V dnešnej dobe sa moderná medicína robí veľmi ťažko.
Zhováral sa Ivan Krajčovič

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW