Poslanci TTSK schválil dotácie na projekty, aj zriadenie Múzea slobody slova

Publikované: 25.04.2018/ Aktualizované: 21.02.2022
25. 4. 2018 – Župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič otvoril 4. riadne rokovanie Zastupiteľstva TTSK, ktoré malo 17 bodov. Prítomní si na úvod minútou ticha uctili zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Rovnako si uctili úmrtie bývalého trojnásobného poslanca TTSK Pála Keszegha.

Jednomyseľne prešiel zámer na vytvorenie Múzea slobody slova v obci Veľká Mača – v dome, v ktorom žili Ján Kuciak a Martina Kušnírová. „Ďakujem poslancom, že vyjadrili vôľu, aby sme v dome, kde boli zavraždení Ján Kuciak a Martina Kušnírová, zriadili Múzeum slobody slova. Nechceme, aby sa zabudlo, čo sa na tomto mieste stalo, že sloboda slova sa nestrieľa výstrelom do srdca a novinár nemá byť brutálne zavraždený spolu so svojou snúbenicou," povedal po zasadnutí Zastupiteľstva TTSK župan Jozef Viskupič. 
Po kontrole plnenia uznesení prerokovali poslanci rad majetkových bodov ako boli vysporiadanie majetkových vzťahov, prevody pozemkov a podobne. Schválili návrh zástupcov Trnavského samosprávneho kraja do Výborov pre otázky zamestnanosti a návrh na menovanie do funkcie riaditeľa Vlastivedného múzea v Galante, ktorým sa stal Michal Takács. 
Poslanci rozhodli o udelení dotácií a financovaní projektov a partnerstiev v rámci troch výziev. Rozdelených bude takmer 570 tisíc eur. V ďalších rokoch by mohlo byť podľa župana financií ešte viac. „Chystáme pre budúcnosť nové podmienky. Jednak chceme prostriedky pre granty navýšiť, zároveň odpojiť od rozhodovania politikov a vtiahnuť do toho ľudí, ktorí o tom rozhodovať majú."
Nasledoval rad informácií, najprv ekonomických, o Krízovom štábe Trnavského samosprávneho kraja, o projektových zámeroch a projektoch OvZP TTSK a Úradu TTSK, o žiadosti Emila Nedielku o uvoľnenie z funkcie riaditeľa Divadla Jána Palárika v Trnave a aj informácia o  obnovení činnosti Združenia SK 8. J. Viskupič sa v mene združenie stretol aj s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou. Má za cieľ získať z rezortu prostriedky na vytvorenie kultúrno-kreatívneho centra. „Ministerka chce do pol roka, aby vyšla výzva, na ktorú by mohli samosprávne kraje reagovať. Náš kraj sa uchádza o 20 miliónov eur na zriadenie kultúrno-kreatívneho centra so sídlom v Trnave. Tu už nedávno jedno podobné centrum vzniklo, no my nechceme byť konkurenciou, ale chceme sa dopĺňať." 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW