Pozvánka na Dni detskej knihy 2019

Publikované: 02.04.2019/ Aktualizované: 21.02.2022

2. 4. 2019 – Festival kníh pre deti a mládež sa každoročne uskutočňuje v inom meste Slovenskej republiky, vždy v inej knižnici. Táto dlhoročná tradícia je spojená s oslavami Medzinárodného dňa detskej knihy, ktorým je 2. apríl – deň narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena.

36. ročník celoslovenského podujatia DNI DETSKEJ KNIHY organizuje Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave v dňoch 9. – 11. apríla 2019. Slávnostné otvorenie sa bude konať v Divadle Jána Palárika v Trnave, ktoré uvedie pre deti divadelné predstavenie Malý princ, 

najznámejšie literárne dielo francúzskeho spisovateľa Antoina de Saint-Exupéryho.
 
Pre detských čitateľov a priaznivcov detskej literatúry je pripravený bohatý a zaujímavý program, v rámci ktorého sa konajú mnohé stretnutia s významnými slovenskými spisovateľmi a ilustrátormi, ktorí sa venujú tvorbe pre deti. Hlavným cieľom tohto podujatia je motivovať deti k čítaniu a k pravidelnej návšteve knižnice a umožniť im osobne sa stretnúť s tvorcami kníh. Podujatie sa koná na rôznych miestach, priamo v knižnici, jej pobočkách, v múzeu, základných školách v meste, ale aj v jeho okolí.
 
Počas troch dní sa uskutoční 28 podujatí, na ktorých sa zúčastnia známe osobnosti detskej literatúry a ilustrátori, akými sú: Hana Košková, Petra Nagyová-Džerengová, Ľubica Kepštová, Margit Garajszki, Marta Hlušíková, Toňa Revajová, Kristína Baluchová, Simona Čechová, Roman Brat, Miroslav Regitko, Martin Kellenberger, Juraj Martiška, Silvester Lavrík, Branislav Jobus, Danuša Faktorová – Dragulová, Xénia Faktorová, Svetlana Majchráková, Andrea Gregušová, Miroslava Varáčková, Zuzana Kubašáková, Stanislav Repaský, Peter Bolaček, Marja Holecyová, Danica Pauličková, Mária Vrkoslavová, Gabriela Spustová, Beáta Kuracinová Vargová, Oksana Lukomska.  
 
Súčasťou tohto trojdňového maratónu stretnutí je aj celoslovenský seminár pod názvom FANTÁZIA ČÍTANIA určený pre pedagógov materských a základných škôl a knihovníkov. Seminár sa koná 10. apríla 2019 v Aule Trnavskej univerzity Pazmaneum a v poobedňajších hodinách budú prebiehať dva workshopy.  
 
Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave pre svojich hostí zabezpečila prehliadku mesta, vystúpenie trnavskej skupiny GEMINI – IRISH MUSIC a Aprílové čítanie členov Fóra humoristov.
 
Pre širokú verejnosť bude sprístupnená výstava ILUSTRÁTORI OCENENÍ NA BIENÁLE ILUSTRÁCIÍ 2017, ktorá sa bude nachádzať v hlavnej budove knižnice do konca apríla.
 
Gestorom celého podujatia je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti a Slovenská sekcia IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu).
 
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.
Finančne ho podporil aj Trnavský samosprávny kraj, zriaďovateľ knižnice.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW