Pozývame vás na Deň regiónov v Starej tržnici

Publikované: 12.04.2022/ Aktualizované: 29.04.2022

Oslavy 20. výročia vzniku samosprávnych krajov vyvrcholia 13. apríla 2022, keď združenie SK 8 zorganizuje Deň regiónov. Celodenné podujatie v Starej tržnici v Bratislave sa začne o 11. hodine.

V úvode sa uskutočnia verejné panelové diskusie na aktuálne témy regionálnej politiky – nastavenie čerpania eurofondov v novom programovom období a o pomoci utečencom pred vojnou na Ukrajine. Diskusií sa zúčastnia zástupcovia krajov, ministerstiev či think tankov. Vystúpi aj prezident Európskeho výboru regiónov Apostolos Tzitzikostas.

V popoludňajšej časti, ktorá bude taktiež sprístupnená širokej verejnosti, sa od 15. hodiny predstavia jednotlivé samosprávne kraje. Prezentované nebudú len tradície a kuchyňa regiónov, ale aj súčasné aktivity žúp v oblasti rozvoja stredoškolského vzdelávania, podpory inovácií, kreatívneho priemyslu či cestovného ruchu.

Deň regiónov vyvrcholí večerným kultúrnym galaprogramom pre pozvaných hostí spojeným s oceňovaním osobností, ktoré sa zaslúžili o rozkvet modernej regionálnej samosprávy na Slovensku. Ocenenia získajú aj ľudia, ktorí v jednotlivých župách zabezpečovali veľkokapacitné a výjazdové očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Prvé voľby do orgánov samosprávnych krajov sa konali v decembri 2001. Odvtedy samosprávne kraje zabezpečujú špecializovanú sociálnu starostlivosť, stredoškolské vzdelávanie, správu ciest II. a III. triedy, prímestskú autobusovú dopravu či uchovávanie regionálnej kultúry. Všetkých osem samosprávnych krajov je od roku 2006 združených v SK 8.

Viac informácií o podujatí nájdete na https://bit.ly/3utvtjv

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW