Prez ty Gbely

Publikované: 18.10.2018/ Aktualizované: 21.02.2022
18. 10. 2018 – Každý tretí rok je Záhorské osvetové stredisko v Senici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja v spolupráci s Mestom a Správou mestského majetku spol. s r. o. v Gbeloch organizátorom významného podujatia – regionálnej súťažnej prehliadky ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov okresov Senica a Skalica s názvom Prez ty Gbely. Tohto roku sa na súťažnej prehliadke, ktorej cieľom je predstaviť výsledky práce súťažiacich kolektívov a sólistov regiónu a zoznámiť verejnosť s umeleckými hodnotami folklórneho materiálu v ich interpretácii, sa prezentovali 7. októbra v kultúrnom stánku v Gbeloch, kolektívy a sólisti z Borského Mikuláša, Brodského, Holíča, Jablonice, Kuklova, Prietrže, Skalice a domáci z Gbiel s dvadsiatimi súťažnými vystúpeniami. Milým prekvapením bolo nesúťažné vystúpenie novovzniknutej ľudovej hudby Kamarádzi z Kútov, ktorá je zložená z detských i dospelých muzikantov a prišla na začiatok svojou hrou súťažiach pozdraviť.

O postupe do krajského kola súťaže rozhodovala odborná porota: PaedDr. Angela Vargicová – speváčka a hlasová pedagogička, Ing. Jozef Tkáčik – vedúci speváckej skupiny Rodokmeň a predseda Spolku hudobného folklóru, Ing. Marián Veselský – hudobník a upravovateľ ľudových piesní. Títo odborníci spoločne rozhodli, že na Festival hudobného folklóru Trnavského kraja postúpia: Ženská spevácka skupina Kuklovjanky z Kuklova, Spevácka skupina Bročané z Brodského, speváčka Viera Vaculová z Prietrže, spevák Tomáš Kukliš zo Skalice, heligónkar Miroslav Buzrla, ktorým udelili zlaté pásmo s postupom a ľudové hudby 2bra3 Šediví s Pištú z Borského Mikuláša a Happy boys zo Skalice s udelením strieborného pásma s postupom. Tiež porota udelila jedno zlaté pásmo s návrhom na postup na krajskú súťaž spevákovi Tomášovi Šebestovi zo Skalice a jedno strieborné pásmo s návrhom na postup heligonkárovi Mariánovi Krištofovi z Prietrže.
Ďalšie zlaté pásmo získali spevácke duo Marián Krištof a Andrej Londák z Prietrže, speváčky Jarmila Jurigová z Holíča, Kristína Hačundová z Brodského a spevák David Halás z Brodského. V striebornom pásme sa umiestnili spevácke skupiny Gbelan z Gbiel, Jabloničanka z Jablonice, speváci Marian Krištov z Prietrže, Stanislava Hercegová z Holíča a duet Kristína Hačundová a David Halás z Brodského.
Gratulujeme postupujúcim súťažiacim, veríme, že krása interpretačného hudobného folklóru nášho regiónu presvedčí i v krajskom zápolení a budeme k tomu držať palce. Srdečné poďakovanie za finančnú podporu prehliadky i jej spoluorganizátorsky výborne zvládnutú realizáciu patrí pracovníkom Správy mestského majetku spol. s r. o. v Gbeloch.
 
Text: ZOS Senica, foto: Tomáš Jurovatý

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW