Radosť, smiech a paleta farieb

Publikované: 21.10.2013/ Aktualizované: 21.02.2022

Uprostred mája sa v Dunajskej Strede v galérii Žitnoostrovského  múzea uskutočnila  vernisáž  už XIV. Žitnoostrovských  pasteliek 2013. Je to medzinárodná súťaž vo výtvarnej tvorivosti detí predškolského veku.
Na  Žitný ostrov tento rok  prišli  obrázky z mnohých krajín Európy - Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Hongkong /Čína/, Kazachstan , Maďarsko, Poľsko, Rusko  a   Srbsko.   A samozrejme z celého Slovenska.
V minulosti bežne na tento veľký sviatok  malých umelcov prichádzali   deti so svojimi rodičmi a pedagógmi zo Srbska, Česka,  Poľska a Maďarska  a samozrejme z celej našej republiky. Tento rok na Žitný ostrov pricestovali okrem týchto aj  víťazi zo vzdialených krajín ako je  Rusko /tí boli aj minulý rok/   a dokonca aj  Bielorusko!
V úvodnom programe vystúpil   maestro klauniády Adrián Ohrádka. So svojim majstrovským  programom  Teatro komika  si získal  pozornosť a srdiečka tých   malých ,  ale aj všetkých  dospelých. Neverbálnemu predstaveniu rozumejú  deti všetkých národností . Radosť sa miešala s napätím  a zo sály sa  ozýval  radostný smiech. V programe vystúpili malí Dunajskostredčania, ale aj výtvarníčka  Máša z Bieloruska, ale aj učiteľky a mamičky.
V januárovej uzávierke  v Žitnoostrovskom osvetovom stredisku  zaregistrovali    vyše 1500  obrázkov. Tento ročník  okrem bežných vekových kategórií mal  aj zvláštnu   -  pre najstarších  školkárov   na Slovensku .  Pri príležitosti  1150. výročia príchodu sv. Cyrila  a Metoda to bola téma : Rozprávkové písmená a písmenkové rozprávky.Odborná porota  pracovala  vo februári pod vedením dr. B. Bachratého, Csc.  Po nesmierne  ťažkom zvažovaní vybrala  spolu 55   víťazov.  Hoc aj sto by bolo málo. Taká je úroveň tejto súťaže... Expozícia obsahuje vyše 300 krásnych zarámovaných obrázkov vo veľkosti od A3 a väčšie. Sú inštalované v galérii Žitnoostrovského múzea a  v GALLERY  NOVA  /v galérii ŽOS/.
V menej domácich,  prítomných privítal a pozdravil JUDr. Zoltán Hájos, primátor mesta Dunajská Streda a poslanec TTSK.  V  mene predsedu TTSK Tibora Mikuša, pozdravný list predniesol  poslanec za Trnavskú samosprávu László Bacsó, starosta obce Topoľníky. Ceny deťom ďalej odovzdávali  predstavitelia samospráv – Mgr. Ildikó Lapos, zástupkyňa primátora Veľký Meder, poslanec Mgr. Attila Lázok , členovia poroty, riaditelia organizácií, zástupcovia sponzorov  a ďalší. Cenu predsedu TTSK Tibora Mikuša  dostala Ema Osvaldová zo Starej Ľubovne, autorka loga tohtoročných Pasteliek s názvom Môj anjeliček strážniček. Toto logo  je uvedené na pozvánke, na titulnej strane katalógu, na tričku /sponzorský dar formy Silva Trade  Kračany/ na veľkoplošnom pútači – z dielne ŽOS a na malej záložke – novinky roka 2013. Ďalších päť cien Predsedu TTSK  bolo odovzdaných autorom z kategórie k 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila  a Metoda.
Aj tento rok bol pre účastníkov  pripravený bohatý program a  sprievodné podujatia. Deti dostali štýlové  – diplomy, celofarebný trojjazyčný katalóg s obrázkami  všetkých  víťazov, logo podujatia – keramickú pastelku z dielne majstra Alfőldyho,  krásne a hodnotné ceny.  Po ocenení nasledovala  recepcia ako pre akademických maliarov...  v  štýlovej  výzdobe  priestorov Žitnoostrovského múzea v D. Strede.
Vysokú úroveň celého podujatia  potvrdzujú  aj obdivné vyznania hostí z mnohých krajín, ktorí sa  jednoznačne zhodujú na tom, že niečo obdobné zrejme v Európe ani neexistuje...
Tento rok prišli takmer všetci víťazi. Dojímavé bolo stretnutie s rodinou  a učiteľkou   Máši Popovej z Bieloruska  a   Artema Belskiyeho  z Ruska. Títo účastníci leteli zo svojich domovov do Prahy, vlakom cez Bratislavu do Dunajskej Stredy ...  Ale organizátori sa tešili  aj faktu, že prišli deti so svojimi rodičmi aj z Čiech a Maďarska a Srbska. Však veľkej úcte  sa dostalo každému, aj domácemu víťazovi, pretože ceny odovzdávali, buď zástupcovia firiem, alebo verejnej správy.
Podujatie pod záštitou Ing. Tibora Mikuša, PhD., je organizované  s príspevkom  Ministerstva kultúry SR,  Mesta Dunajská Streda a ďalších miest a obcí okresu.
Organizátori si veľmi vážia aj fakt, že v dnešnej dobe sa stretávajú aj s podporou   sponzorských  firiem a podnikateľov z okresu Dunajská Streda, za čo im patrí veľká vďaka.  Len  s ich pričinením  deti dostávajú nádherné a hodnotné ceny,  súčasťou podujatia je aj bohatý program a pohostenie.
Výstavu si môžete pozrieť v oboch spomínaných priestoroch do 6. VII. 2013.
Hlavným organizátorom tohto podujatia je Žitnoostrovské osvetové stredisko, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj.
Jana Svetlovská

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW