Rekonštrukčné práce na moste v Hlohovci napredujú, pred otvorením dôjde k vylúčeniu chodcov

Komplexná rekonštrukcia cestného mosta ponad rieku Váh na ceste II/513 v Hlohovci rýchlo napreduje. V nasledujúcich týždňoch vykoná zhotoviteľ práce, počas ktorých nebude možný prechod chodcov a cyklistov v bezpečnom koridore. Most bude kompletne uzavretý od polnoci zo stredy 9. novembra na štvrtok 10. novembra 2022. Chodci by sa na most mali vrátiť spolu s autami 30. novembra 2022. Po novom budú k dispozícii okrem vozovky aj nové chodníky a cyklotrasy po oboch stranách mosta.

Počas tohto obdobia budú práce rozvinuté naplno za dodržania technologických postupov a bezpečnosti pri práci. Budú prebiehať súčasne po celej šírke mosta. Zhotoviteľ za týmto účelom posilní ľudské kapacity o ďalšie tri desiatky a bude využívať aj možnosť pracovať po zotmení. Zameria sa na izoláciu betónovej spádovej dosky a následné asfaltovanie vozovky. Vylúčenie chodcov je tiež predpokladom na vykonanie skúšok zaťažiteľnosti mosta, na základe ktorých bude určený režim premávky.

„Bezpečnosť je pre nás prvoradá. To nás viedlo k začiatku samotnej rekonštrukcie, ako aj k vylúčeniu chodcov na jar. K tomuto nevyhnutnému kroku pristupujeme po komunikácii so zhotoviteľom a mestom opäť. Práce budú akcelerované tak, aby sme minimalizovali nepredvídateľnosti a most bol čoskoro sprejazdnený,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič a poďakoval obyvateľom za strpenie dočasného obmedzenia.

„Od začiatku komplexnej rekonštrukcie malo byť zrealizovaných niekoľko krátkodobých uzávierok, od tých sme ale chceli Hlohovčanov ušetriť. Preto uzáveru pre peších koncentrujeme na najbližšie dni, aby mohli práce plnohodnotne akcelerovať,“ doplnil Miroslav Kollár, primátor mesta Hlohovec.

Verejnosť môže stále využívať posilnené vlakové spojenia medzi Hlohovcom a Leopoldovom, rovnako ako záchytné parkoviská na oboch brehoch Váhu. Pri športovej hale v Hlohovci je v prevádzke dočasné parkovisko pre 150 áut a na tamojšej železničnej stanici je vyčlenených 110 miest. K dispozícii je tiež záchytné parkovisko pri železničnej stanici v Leopoldove s kapacitou 60 miest, ďalších 60 na Priemyselnej ulici v Šulekove a 40 parkovacích miest pred tamojším nákupným centrom. Podrobné informácie a mapy sú dostupné na www.hlohoveckymost.sk.

Most číslo 513-006 cez rieku Váh v Hlohovci má 343 metrov a nachádza sa na ceste II/513. Bol postavený v 60. rokoch, pričom už 40 rokov prakticky nebol opravovaný. V lete 2019 bola po diagnostike mosta vylúčená nákladná doprava s váhou presahujúcou 12 ton. Cieľom župy bolo spomaliť tempo degradácie mosta tak, aby sa nemuselo pristúpiť k ďalším obmedzeniam, ako napríklad k zúženiu jazdných pruhov alebo zníženia rýchlosti jazdy. Realizovaná komplexná rekonštrukcia mosta výrazne predĺži jeho životnosť. Navyše pribudnú nové chodníky a cyklotrasy po oboch stranách mosta. Na projekt získala trnavská župa nenávratný finančný príspevok vo výške 5,3 milióna eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW