Revolution Train – Protidrogový vlak prišiel aj do nášho kraja

Publikované: 10.12.2018/ Aktualizované: 21.02.2022
10. 12. 2018 – Obyvatelia Galanty a Sládkovičova mali minulý mesiac príležitosť navštíviť Revolution Train – Protidrogový vlak. Projekt, ktorý finančne podporila aj trnavská župa, šíri osvetu o prevencii proti drogám a alkoholu,  vznikol v spolupráci odborníkov z Českej a Nemeckej republiky. 

Základňou protidrogového vlaku je nádražie Praha-Dejvice, odkiaľ pravidelne odchádza na turné po celom Česku, ale i Slovensku a Nemecku. Vlak je určený pre deti vo veku 10 až 17 rokov, rodičov či pedagógov. Návštevníkov vtrhne do deja svojím originálnym programom. Ten tvorí premietanie v kinosále v jednom z vagónov, dialóg s výkladom a výstava. Celý koncept je však interaktívny a vyvoláva silný emocionálny zážitok. Deti si pri návšteve vlaku vyskúšajú modelové situácie a musia sa rozhodnúť, ako by sa zachovali v niektorých krízových momentoch. Ďalej majú možnosť zblízka spoznať riziká spojené s užívaním návykových látok. Vo vlaku sledujú a zapájajú sa  do príbehov ľudí, ktorí sa stali závislými na rôznych drogách. O nezabudnuteľnosť zážitku sa postarajú detailne skopírované drogové „brlohy," väzenie či policajná miestnosť určená na vypočúvanie. 
Autor projektu, Pavol Tuma, sa rozhodol vo vlaku využiť rôzne technológie, vrátane metódy 5D, ktorá je cielená na ľudské zmysly (čuch, zrak, hmat, sluch, chuť). Využitie všetkých zmyslov sa postará o dokonalé precítenie návštevy protidrogového vlaku. Vďaka tomu má dieťa možnosť získať cennú skúsenosť, ktorá mu v prípadnom budúcom stretnutí s návykovými látkami môže pomôcť urobiť správne rozhodnutie. 
O výnimočnosti projektu sa presvedčil aj predseda Trnavského samosprávneho kraja, Jozef Viskupič, ktorý vlak navštívil počas zastávky v Galante. „Drogová závislosť je choroba, ktorej sa dá predísť. Preto považujem za nesmierne dôležité šíriť osvetu o tom, ako sa jej vyhnúť. Je aj našou úlohou informovať spoločnosť o možnostiach prevencie. Preto som veľmi rád, že som protidrogový vlak aj osobne navštívi a naša župa ho aj finančne podporila," povedal o projekte župan.  
Revolution Train – Protidrogový vlak privítal už desaťtisíce spokojných návštevníkov. V prípade záujmu o prehľad udalostí či viac informácií o turné, navštívte stránku www.revolutiontrain.cz.
 
 
 
 
 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW