Šamorínske gymnázium vyhralo cenu vďaka šetreniu energie

Publikované: 26.10.2018/ Aktualizované: 21.02.2022
26. 10. 2018 – Gymnázium M. R. Štefánika v Šamoríne zvíťazilo so svojím projektom v súťaži zvyšovania energetickej efektívnosti EFEKTIA 2018. Výsledky vyhlásila na včerajšom galavečere Asociácia poskytovateľov energetických služieb.

Dlhodobou ambíciou projektu EFEKTIA je nielen získať verejné uznanie pre progresívne mestá, obce, organizácie a spoločnosti, ale aj prispievať k tomu, že verejný a súkromný sektor bude poznať všetky výhody, ktoré so sebou prináša GES – garantovaná energetická služba.
O ocenenie EFEKTIA 2018 sa mohli uchádzať podnikateľské subjekty, štátne a verejné inštitúcie, obce a mestá so sídlom na území SR, ktoré zrealizovali projekt zameraný na energetickú efektívnosť v priebehu ostatných troch rokov.
Šamorínske gymnázium, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, bolo ocenené v kategórii verejný sektor. Župa ho vybrala do pilotného projektu programu EPC, v rámci ktorého bola do školy nainštalovaná nielen moderná kotolňa, ale aj kompletne vymenené okná na budove. Vďaka tejto investícii sa podarilo ušetriť asi tridsať percent energií.
„Chcem poďakovať zriaďovateľovi, že nás vybral do tohto pilotného projektu, vďaka čomu máme modernú kotolňu a vymenené okná na budove, čím sa nám darí znižovať prevádzkové náklady. Víťazstvo v súťaži je len čerešničkou na torte," povedala riaditeľka Gymnázia M. R. Štefánika Edita Lysinová.
Na podobnú modernizáciu energetického manažmentu sa môžu v blízkom období tešiť aj ďalšie zariadenia. Trnavská župa bude spolupracovať s odborníkmi na garantovanú energetickú službu, ktorí vytipujú budovy na modernizáciu technológií. Kraj tak dosiahne nielen energetickú a finančnú úspora, ale aj zníženie znečistenia ovzdušia.
 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW