Schválený rozpočet župy vytvára priestor pre rozvojové projekty. Prioritou budú sociálne služby, vzdelávanie a rekonštrukcia ciest

Publikované: 11.12.2019/ Aktualizované: 21.02.2022
Poslanci Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja schválili rozpočet na rok 2020. Župa sa bude podieľať na výstavbe okružnej križovatky v Dunajskej Strede a poslanci tiež upravili podmienky výkonu referenda v kraji. Zastupiteľstvo schválilo potrebné zmeny pre poskytovanie nových služieb v novovytvorenom Centre sociálnych služieb Galanta, ktoré bude vo štvrtok otvorené v budove po škandalóznom zariadení Čistý deň.
 

Nazrite do nových priestorov Centra sociálnych služieb Galanta

6,3 MILIÓNA EUR DO REKONŠTRUKCIE BUDOV ŠKÔL, KULTÚRNYCH INŠTITÚCIÍ A ZARIADENÍ SOCIÁLNYCH SLUŽIEB

Trnavskej župe sa podarilo za uplynulé dva roky znížiť dlh o 9 %, čo vytvorilo priestor na rozvojové projekty v budúcnosti. Aj napriek predpokladu zníženia príjmov v dôsledku zhoršujúceho sa makro-ekonomického výhľadu a dopadom legislatívy, prijatej poslancami Národnej rady, župa má vyrovnaný rozpočet.
V roku 2020 sa podarilo zachovať objem kapitálových výdavkov na úrovni roku 2019. Z kapitálového rozpočtu kraj investuje 6,3 milióna eur do rekonštrukcie a modernizácie budov škôl (3,5 milióna eur), kultúrnych inštitúcií (1,5 milióna eur) a zariadení sociálnych služieb (1,3 milióna eur).

 

7 MILIÓNOV EUR NA MODERNIZÁCIU CIEST, 29 MILIÓNOV DO SOCIÁLNYCH SLUŽIEB

Na modernizáciu župných ciest je pripravených 7 miliónov eur, úspešný projekt Autobus na zavolanie sa bude rozširovať a bude pokračovať aj príprava integrovaného dopravného systému. V oblasti vzdelávania bude aj naďalej priorita podpora systému duálneho vzdelávania a kraj pripravil aj podporný program pre učiteľov, ktorý pomôže motivovať pedagógov a zatraktívni toto povolanie pre nových mladých učiteľov.

Viac zdrojov je nasmerovaných aj do sociálnych služieb. Oproti roku 2019 ide o navýšenie o 5,4 milióna eur, takže v nasledujúcom roku bude k dispozícií skoro 29 miliónov eur. 

V rámci všetkých výziev, dotácií a grantov v budúcom roku župa prerozdelí rekordných 2,1 milión eur. Poslanci TTSK tiež upravili podmienky výkonu referenda v kraji, čím sa TTSK stal len druhou župou, ktorá má tento inštitút legislatívne upravený.

 

TTSK vyčlenil zo svojho rozpočtu 33 tisíc eur, ktoré poskytne obetiam a dotknutým osobám výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove

„Vyčlenenie finančnej sumy 33 tisíc eur je naším prejavom solidarity a chceme aspoň touto formou pomôcť tým, ktorých sa dotkla tragická udalosť v Prešove. Nedokážeme vrátiť to najcennejšie – ľudský život, ale chceme byť, aj my s poslancami zastupiteľstva, v mene obyvateľov trnavského kraja, aspoň takto nápomocní pri riešení následkov tejto tragédie,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Celý program zastupiteľstva a jednotlivé maeriály nájdete na webovej stránke osam.trnava-vuc.sk.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW