Sereď a Šúrovce už spája nový úsek Vážskej cyklomagistrály, župa chystá jej pokračovanie

16.02.2023

Trnavský samosprávny kraj dokončil výstavbu úseku Vážskej cyklomagistrály medzi Sereďou a Šúrovcami v dĺžke 1,7 kilometra. Na jar tohto roka začne s prácami na pokračovaní cyklotrasy po most v Siladiciach.

„S projektovaním cyklotrás sme začali pred vyše piatimi rokmi doslova na zelenej lúke. Aktuálne sme dokončili už druhý úsek Vážskej cyklomagistrály v rámci Trnavského kraja. Význam úseku medzi Sereďou a Šúrovcami spočíva v napojení Serede a jej priemyselnej zóny s okolitými obcami. Potenciál ešte viac vzrastie vďaka ďalšiemu úseku medzi Šúrovcami a mostom v Siladiciach, do ktorého sa pustíme v najbližších mesiacoch,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Plnohodnotná a bezpečná cyklotrasa sa nachádza na korune hrádze pri pravom brehu Váhu, pričom sa začína v katastrálnom území Serede a končí sa pri časti obce Valtov Šúr. S výstavbou sa začalo na konci augusta minulého roka. Bolo vybudované aj cyklistické odpočívadlo, ktoré pozostáva z dreveného prístrešku, cyklistického stojana, lavičiek a informačnej tabule. Osadené bolo zvislé dopravné značenie, resp. namaľované vodorovné dopravné značenie.

Župa projekt spolufinancovala z eurofondov prostredníctvom príspevku z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Celková výška oprávnených nákladov predstavovala 385-tisíc eur, pričom eurofondový príspevok predstavoval 365-tisíc eur.

V najbližších mesiacoch župa zrealizuje výstavbu nadväzujúceho úseku cyklotrasy, ktorý povedie zo Šúroviec po most v Siladiciach. Pôjde o cyklotrasu dlhú 5,4 kilometra, na ktorú získal kraj nenávratný finančný príspevok z IROP vo výške 1,2 milióna eur. Perspektívne sa počíta s pokračovaním cyklotrasy smerom na Horné Zelenice, Hlohovec a Madunice.

O dva úseky Vážskej cyklomagistrály v celkovej dĺžke 7,1 kilometra sa bude v lete aj v zime starať župná organizácia Správa a údržba ciest TTSK.

Nový 3,6-kilometrový úsek Vážskej cyklomagistrály od Železného mosta v Piešťanoch po hranicu Trnavského s Trenčianskym krajom župa otvorila pre cyklistov v máji 2022.

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend