SK8: župani diskutovali o systémovom financovaní modernizácie dopravnej infraštruktúry, dovolenkových poukazoch pre učiteľov alebo čerpaní eurofondov

Publikované: 20.03.2019/ Aktualizované: 21.02.2022
20. 3. 2019 – Zástupcovia Združenia samosprávnych krajov – SK8 v Topoľčiankach rokovali o návrhoch  na systematické financovanie budovania a modernizácie cestnej infraštruktúry v krajoch. Témou boli aj dovolenkové poukazy pre zamestnancov stredných škôl, ktoré patria do zriaďovateľskej pôsobnosti žúp alebo nové efektívne usporiadanie eurofondov pre ďalšie programové obdobie. 

 
„Chceme diskutovať s vládou o tom, že by bol vytvorený Fond rozvoja cestnej  infraštruktúry, ktorý by každoročne prispieval na financovanie rekonštrukcií ciest II. a III. triedy a miestnych komunikácií a  vo zvýšenej miere by zabezpečil aj rekonštrukciu ciest I. triedy," povedal predseda SK8 Jozef Viskupič. Témou rokovania bola tiež integrácia verejnej dopravy a problematika modernizácie železničnej infraštruktúry v regiónoch. SK8 chce poskytnúť obyvateľom krajov efektívnu verejnú dopravu, kde nebudú súbežne jazdiť poloprázdne vlaky a autobusy, a práve táto doprava bude atraktívnou alternatívou osobnej automobilovej doprave. 
 
„SK8 chce tiež s ministerstvom školstva hovoriť o dofinancovaní výdavkov súvisiacich s poskytovaním príspevku na rekreáciu stredným školám na rok 2019, ktoré majú viac ako 50 zamestnancov. Chceme zároveň zlepšiť situáciu v čerpaní eurofondov a aktívne vstupovať do prípravy ďalšieho programového obdobia na roky 2021 - 2027," doplnil J. Viskupič. Po piatich rokoch aktuálneho programového obdobia je čerpanie, v rámci programu IROP k 31.12. 2018, na úrovni 12,10%. SK8 má návrhy, o ktorých chce diskutovať s Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a hľadať efektívne riešenia. 
Združenie krajov sa na rokovaní tiež dohodlo, že bude žiadať Ministerstvo zdravotníctva SR o navýšenie paušálnej úhrady za poskytovanie zubno-lekárskej pohotovostnej služby.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW