Sládkovičovo rozvoniavalo chutnými klobásami

Publikované: 25.02.2017/ Aktualizované: 21.02.2022

25. 2. 2017 - Už po desiatykrát sa do Sládkovičova zišli fanúšikovia dobrých klobás a iných špecialít na Medzinárodný klobásový festival. Organizátormi boli mesto Sládkovičovo a občianske združenie Klobáskový klub Sládkovičovo.

Jubilejný ročník prilákal do Sládkovičova množstvo návštevníkov, ale aj 24 súťažných družstiev zo Slovenska, Maďarska, Srbska a z Moravy, z družobného mesta Ivančice.

Hoci klobásový festival má za sebou prvé desaťročie, tradícia výroby klobás, ktorá je naším kultúrnym dedičstvom, siaha ešte hlbšie, ako nám ozrejmili organizátori František Ruman a primátor Anton Szabo. „V roku 1947 sem prišli presídlenci z Pitvarošu od Békešskej Čaby, oni doniesli so sebou fantastické klobásy. Dodnes je pitvarošská klobása pojem. Vtedy tu bola založená tradícia, ktorá žije doteraz. Po roku 2000 organizátori navštívili festival v Békešskej Čabe a preniesli túto myšlienku aj k nám do Sládkovičova."

Posledný fašiangový víkend si v Sládkovičove prišli na svoje všetci a v centre mesta sa stretli v príjemnej atmosfére celé rodiny. „V každom meste sú nejaké problémy, niekto je spokojnejší, iný menej, ale tu na festivale sa každý uvoľní, zabudne na problémy. Dá si dobrú klobásu, okrem nej, samozrejme, dobré vínko, šišky a všetko, na čo má chuť," povedal primátor mesta Anton Szabo, ktorý priznal, že už v hlave premýšľa nad ďalším ročníkom. „Každý rok je to lepšie, učíme sa, získavame organizačné skúsenosti. Nechceme sa s tým uspokojiť a hneď po skončení aktuálneho ročníka pripravujeme ten nasledujúci. O rok ho chceme opäť rozšíriť."

Chutnú klobásu prišli okoštovať aj viaceré známe osobnosti. V porote sa zišli televízny kuchár Jaroslav Židek, Ivan Vojtek či Patrik Herman. Nechýbal ani predseda TTSK Tibor Mikuš: „Chcem zablahoželať mestu Sládkovičovo a organizátorom k 10. výročiu tohto významného festivalu, ktorý predstavuje časť kultúrneho, bohatého dedičstva tu zúčastnených národov. Verím, že návštevníci si užili príjemný deň, odniesli si množstvo pekných spomienok a organizátorom ešte veľa vydarených ročníkov tohto festivalu. Ja ďakujem za pozvanie, cítil som sa výborne."

 

Výsledky:

Hlavná súťaž:

  1. miesto – Klobásový klub Orosháza (Maďarsko)
  2. miesto – OZ – Spolupráca Sládkovičovo
  3. miesto – Motobike team Sládkovičovo

Cena primátora – R. O. Família Sládkovičovo

Cena J. Žídeka – Manufaktúra Neded

Cena Klobásového klubu Sládkovičovo – PS Duma Sládkovičovo

Suché klobásy: 

–  Klobásový klub Orosháza (Maďarsko)

–  KUŠTRA (Srbsko)

– DHZ Sládkovičovo

 

 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW