Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Javorine

Publikované: 18.11.2013/ Aktualizované: 21.02.2022

Nezvyčajne horúce slávnosti sú za nami
Tohtoročné 21. Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Javorine možno charakterizovať jediným výstižným slovom, a to horúce. Po niekoľkých upršaných rokoch sme sa konečne dočkali v nedeľu 28.7.2013 ukážkového slnečného počasia s teplotou siahajúcou i tu na najvyššom vrchu Bielych Karpát až k tridsiatke.

Veľká Javorina bola, je a dúfajme, že aj naďalej bude miestom, ktoré sa hlboko zapísalo a zapíše do dejín slovenského i českého národa. Spoločnú históriu, priateľstvo a nadštandardné vzťahy si poslednú júlovú nedeľu prišlo potvrdiť množstvo návštevníkov z oboch strán hranice. Pozvanie prijali aj zástupcovia kontaktných krajov, ktoré sú už dlhšiu dobu podporovateľmi slávností. Prítomní boli hejtman Zlínskeho kraja – Stanislav Mišák, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja – Pavol Sedláček, člen rady Jihomoravského kraja – Jiří Janda a zástupca Trnavského samosprávneho kraja – Jozef Behúl.

Organizátori slávností, zástupcovia prihraničných miest a obcí, sa už v ranných hodinách s hosťami presunuli k Pamätníku česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti, kde položili spoločne kytice. Pri pamätníku sa prítomným prihovoril predseda prípravného výboru, primátor Nového Mesta nad Váhom, Jozef Trstenský. Hymny oboch národov zazneli pri pamätníku v podaní mužského speváckeho zboru z Kunovíc.

Jedným z lákadiel slávností je každoročne kultúrny program, ktorý ponúka to najlepšie z folklóru, tradícií a dobrej muziky prihraničného regiónu. Vybrané súbory a skupiny zabávali ľudí aj tento rok na dvoch pódiách. Divákom na hlavnom pódiu sa prihovorili aj zástupcovia jednotlivých krajov a predseda prípravného výboru slávností, ktorý okrem iného pripomenul, že sme sa v tento deň zišli, aby sme naplnili odkaz slov veľkého národovca Jozefa Miloslava Hurbana, ktorý povedal: „Tu bratia vždy sa stretať budú, tu vernosť prisahať si budú."

Súčasťou slávností sú aj predajné stánky, ktoré opäť ponúkali pestrý sortiment jedál a nápojov, ale aj ľudovo-umeleckých výrobkov. Pre deti boli pripravené rôzne hry a súťaže. Účastníci slávností vytvorili počas celého dňa veľmi príjemnú atmosféru, ktorá presvedčila organizátorov, že tohtoročné slávnosti boli úspešné. Vyplýva to aj z prvých ohlasov návštevníkov. Sprievodnou akciou slávností bolo v sobotu 27.7.2013 stretnutie cykloturistov Javorina tour 2013. Prípravný výbor slávností ďakuje všetkým, ktorí podporili či už finančne, technicky, organizačne alebo svojou prítomnosťou tohtoročné Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Javorine. Tešíme sa opäť o rok!

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW