Sme pripravení koordinovať očkovanie všetkých obyvateľov trnavskej župy

Publikované: 16.02.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

Trnavská župa je pripravená koordinovať proces očkovania na svojom území, čím ju vo štvrtok 11. februára 2021 poveril minister zdravotníctva Slovenskej republiky. V spolupráci s obcami a mestami sa bude snažiť očkovanie dostať čo najbližšie ku všetkým svojim obyvateľom, a to prostredníctvom zriaďovania veľkokapacitných očkovacích centier. Kľúčovým bude počet dostupných vakcín, ktoré zabezpečuje štát prostredníctvom Európskej komisie.

„Dúfam, že poverenie ministrom zdravotníctva koordinovať očkovanie na území kraja sa začne aj v praxi napĺňať. Trnavská župa má plán, ako očkovanie dostať bližšie ku všetkým záujemcom oň. Po priestorovej, personálnej, administratívnej aj materiálovo-technickej stránke sme pripravení postupne spustiť očkovanie širokej verejnosti vo veľkokapacitných centrách v desiatke miest v kraji. Očkovanie chceme zrýchliť, pretože ho považujeme za jedinú cestu von zo začarovaného kruhu. Všetko záleží od počtu dostupných vakcín, ktorý by sa mal zvýšiť v priebehu marca a apríla,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Počas najbližšieho víkendu, 20. a 21. februára 2021, župa plánuje zaočkovať prvých obyvateľov vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Strednej zdravotníckej škole v Trnave. Malo by ísť o pedagogických zamestnancov škôl.

„Intenzívne komunikujeme s ministerstvom zdravotníctva. Už tento víkend sme pripravení začať očkovať učiteľov v našom prvom veľkokapacitnom očkovacom centre v Trnave. Tento model overíme priamo v praxi s ambíciou ho v najbližších týždňoch postupne zreplikovať v ďalších mestách. Najskôr by malo ísť o Dunajskú Stredu a Skalicu, aby sme pokryli všetky naše regióny,“ avizoval župan Viskupič.

V najbližších týždňoch postupne vzniknú veľkokapacitné očkovacie centrá v niekoľkých mestách, kde by mali byt očkovaní ľudia vo veku medzi 18 a 55 rokov. Župa chce čím skôr začať vo veľkom očkovať širokú verejnosť a počet očkovaní zvýšiť z tisícov denne na desaťtisíce. Obyvateľom župy vo veku viac ako 55 rokov budú v piatich nemocniciach ďalej podávané vakcíny náročnejšie na uskladnenie v chlade. Čoskoro by sa tak malo diať navyše aj v niektorých poliklinikách.

Ako doplnila riaditeľka Odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová, „cieľom župy je odbremeniť nemocnice. Priestorovo a predovšetkým personálne. Konzultácie a samotné očkovanie vo veľkokapacitných centrách budeme preto zabezpečovať najmä v spolupráci s lekármi a sestrami pôsobiacimi v ambulanciách. Prosím všetkých z nich, aby sa prihlásili a pomohli nám.“

Ambulantní lekári a sestry sa môžu prihlasovať na pomocsockovanim@trnava-vuc.sk s uvedením svojho mena, priezviska, obchodného mena, telefónneho čísla, e-mailovej adresy a okresu, v ktorom pôsobia.

V spolupráci so všeobecnými lekármi pre dospelých navyše župa zároveň pripravuje aj mobilnú očkovaciu jednotku, ktorá by očkovala imobilných a ťažko chodiacich obyvateľov priamo v ich domácnostiach.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW