Spojenie Trnavy s Malými Karpatmi cyklotrasou sa stáva realitou, župa predstavila trasovanie úseku medzi Bolerázom a Smolenicami

Trnavský samosprávny kraj sa aktívne podieľa na výstavbe cyklotrasy medzi Trnavou a Malými Karpatmi. Začiatkom októbra 2022 bolo vybrané trasovanie 11-kilometrového úseku medzi Klčovanmi, miestnou časťou obce Boleráz, a Smolenicami. Župa naň vypracuje ďalší stupeň projektovej dokumentácie.

„Spojenie Trnavy a Malých Karpát bezpečnou a komfortnou cyklotrasou chýba. Je veľmi žiadané, najmä preto sme sa rozhodli realizovať jej veľkú časť. Spomedzi troch návrhov sme aktuálne v spolupráci s obcami Boleráz, Smolenice a štátnym podnikom Lesy Slovenskej republiky vybrali trasovanie 11-kilometrového úseku medzi Klčovanmi a Smolenicami. Budú sa naň dať napojiť ďalšie cyklotrasy do priľahlých obcí, ako napríklad do Horných Orešian,“ povedala cyklokoordinátorka Trnavského kraja Silvia Szokolová s tým, že župa teraz vypracuje projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie.

Ako doplnila Szokolová, „trasa v jemne zvlnenom teréne má potenciál slúžiť primárne na cykloturistiku. To znamená, že jej povrch nemusí byť tvorený len asfaltom, ale aj iným druhom materiálu.“

Výstavbu úseku cyklotrasy medzi Trnavou, jej časťou Štrky a Bohdanovcami nad Trnavou má na starosti Mesto Trnava. Nadväzujúcu 6,2-kilometra dlhú časť medzi Bohdanovcami nad Trnavou a Špačincami zrealizuje Združenie obcí mestskej oblasti Trnava (ZOMOT), a to aj s finančnou podporou župy vo výške 68-tisíc eur.

Na základe záverov unikátnej dátovej Štúdie rozvoja cyklistickej dopravy v Trnavskom kraji, ktorú pripravila Cyklokoalícia, sa trnavská župa zameriava na výstavbu cyklistickej infraštruktúry v blízkosti sídiel. Práve tam má rozvoj nemotorového a ekologického spôsobu dopravy najväčší ekonomický a najmä spoločenský úžitok. V tejto súvislosti postaví napríklad 1,9 kilometra dlhý úsek cyklotrasy medzi Jaslovskými Bohunicami a atómovou elektrárňou. Aktuálne pripravuje aj spojenie Trnavy, Hrnčiaroviec a Zelenča novou cyklotrasou.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW