Spomienka na Evu Studeničovú

Publikované: 18.12.2018/ Aktualizované: 21.02.2022
18. 12. 2018 – Priaznivci ľudových piesní Záhoria strávili príjemné popoludnie v sobotu 24. novembra v kultúrnom stánku v Kuklove na podujatí venovanom spomienke na výnimočnú speváčku Evu Studeničovú, ktorá sa narodila 12. 12. 1851 a zomrela 12. 4. 1943 v Moravskom Svätom Jáne.

Uchovávateľku archaického spevu v starom ozdobnom štýle objavil a v zbierke „Eva Studeničová spieva z piesňovej zbierky Karola Plicku" od nej uverejnil 43 ľudových piesní uznávaný profesor Karol Plicka.
Organizátori ženská spevácka skupina Kuklovjanky spolu s obcou, Záhorské osvetové stredisko v Senici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja sa tešili veľkému záujmu o podujatie, o čom svedčila do posledného miesta zaplnená sála kultúrneho domu. Návštevníci sa mali možnosť započúvať do piesní od E. Studeničovej, ale tiež i piesní záhorského regiónu v interpretácii Cimbálovej muziky Matěje Kůrečky ze Starého Poddvorova, speváckej skupiny Valša z Holíča, mužskej speváckej skupiny z Prietržky, ženskej speváckej skupiny zo Závodu, mužskej speváckej skupiny z Kútov a, samozrejme, i domácej ženskej speváckej skupiny Kuklovjanky z Kuklova.
Osobnosť jedinečnej speváčky E. Studeničovej v mediálnej prezentácii priblížil Ing. Peter Vrablec, starosta obce Závod, kde interpretka prežila časť svojho života, a tiež i O. Kůrečka, organizačný vedúci cimbalovej muziky. Podujatia sa zúčastnil aj žijúci potomok speváčky Marian Holenka.
Návštevníci si mali možnosť vychutnať nielen krásu záhoráckych ľudových piesní, ale aj tradičných jedál z kuchyne našich starých materí.
 
ZOS Senica

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW