Spomienka na M. R. Štefánika

Publikované: 03.05.2018/ Aktualizované: 21.02.2022
3. 5. 2018 – Pri pomníku Milana Rastislava Štefánika v Trnave si dnes pripomenuli 99. výročie tragickej smrti tohto generála, diplomata a politika predstavitelia Trnavského samosprávneho kraja so županom Jozefom Viskupičom, mesta Trnava s primátorom Petrom Bročkom,  Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, spoločenských organizácií a politických strán.

Trnava je prvým mestom na Slovensku, v ktorom už v roku 1924 odhalili sochu Štefánika. Mestský odbor Matice slovenskej rozhodol o postavení pomníka Štefánikovi ešte koncom roka 1923 a vyhlásil naň verejnú zbierku. Pri prvom odhalení sochy v životnej veľkosti 19. októbra 1924 bola najvzácnejším hosťom slávnosti matka generála pani Albertina so synom Ladislavom Štefánikom, jeho manželkou a dvomi deťmi. Neskôr sochu z verejného priestranstva odstránili, definitívne sa do blízkosti evanjelického kostola vrátila 4. mája 1990.

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend