Spomínali na generála Štefánika

Publikované: 10.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
10.12.2013

Kladením vencov si v Trnave  pripomenuli výnimočnú osobnosť slovenských dejín, Milana Rastislava Štefánika - astronóma, politika, generála francúzskej armády, zakladateľa Československého štátu, prvého československého ministra vojny a člena Národnej rady v Paríži. Mimoriadne sa zaslúžil o to, že sa slovenský národ stal štátotvorným národom samostatného Česko-slovenského štátu. V nedeľu 4. mája 1919 pri návrate na Slovensko sa jeho lietadlo pri Ivanke pri Dunaji zrazu zrútilo na zem. M. R. Štefánik zahynul spolu s dvomi talianskymi letcami a mechanikom.
Pri príležitosti 94. výročia jeho úmrtia sa preto na Námestí SNP v Trnave uskutočnila tradičná spomienková slávnosť. Organizátormi bolo mesto Trnava, Trnavský samosprávny kraj, Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a. v. Trnava, Miestny odbor Matice slovenskej v Trnave, Obvodný úrad Trnava, Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Trnave a Vojenský archív v Trnave.
S príhovormi vystúpili primátor Trnavy Vladimír Butko a evanjelický farár Rastislav Hargaš. Na záver položili všetky delegácie vence k pamätníku. Delegáciu TTSK viedol predseda Tibor Mikuš.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW