Štefánikov kraj, výstava fotografií trnavského autora Milana Marônka

Publikované: 15.07.2020/ Aktualizované: 22.02.2022

Výstavu fotografií realizujeme pri príležitosti 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika. Myšlienka zrealizovať výstavu vznikla v minulom roku, keď pán Marônek zaslal do súťaže Trnavský objektív 2019 multimediálnu prezentáciu fotografií s názvom „Štefánikov kraj“, ktorá bola vysoko hodnotená odbornou porotou a ocenená. V krajskom kole súťaže AMFO 2019 získal za prezentáciu 2.miesto, ktoré obhájil aj v celoštátnom kole súťaže AMFO 2019.

Výstava fotografií je súčasťou projektu KreaTiviTa 2020, ktorého hlavným partnerom je Fond na podporu umenia. Výstavnú kolekciu tvoria farebné snímky, na ktorých autor zachytil panorámy a krajinárske scenérie Záhoria. Podľa slov autora: „Tento malebný kút Slovenska zostane navždy v srdci každého, kto ho raz navštívi“. Súčasťou výstavy je i text spisovateľa, publicistu, maliara a ilustrátora Štefana Bednára, myjavského rodáka, v ktorom umeleckou rečou opisuje charakter kraja, kde prežil svoje detstvo.

Milan Marônek sa venuje fotografickej tvorbe od roku 1976. Ocenenie v súťaži JAMFO v roku 1989 odštartovalo jeho úspešnú fotografickú dráhu, počas ktorej získal viac ako 30 ocenení a čestných uznaní v súťažiach Trnavský objektív, AMFO, Genius loci Trnavy a mnohých internetových fotosúťažiach. Autor nemá vyslovene vyhranenú oblasť fotografie, ktorej sa venuje. V jeho prácach žánrovo prevažuje výtvarné stvárnenie krajiny, architektúra, zátišie a makrofotografia.

Pri svojich cestách po Slovensku, ale i v zahraničí je fotoaparát jeho verným spoločníkom. Veľmi rád vytvára audiovizuálne kompozície, v ktorých hudobná zložka ešte viac zintenzívňuje vnímanie obrazu. O sebe hovorí: „ v oblasti fotografie patrím ku starej škole – mám rád, keď je fotografia fotografiou a platia v nej určité pravidlá. Nesnažím sa za každú cenu aby fotografia zobrazovala presnú kópiu skutočnosti v okamihu jej vzniku. Mojim cieľom je preniesť na diváka emócie, podporiť jeho fantáziu, vizuálne ho osloviť“. Nadobudnuté teoretické vedomosti a praktické skúsenosti vo fotografii zúročil pri recenziách produktov a publikovaní odborných príspevkov v časopisoch Watt Foto – Video a Digirevue. V súčasnosti je predsedom trnavského Fotoklubu IRIS, kde odovzdáva svoje odborné fotografické skúsenosti mladej generácii. Svojou tvorbou a aktivitou prispieva k fotografickému dianiu na Slovensku a zviditeľňuje trnavský kraj a Slovensko prostredníctvom fotografie na zahraničných výstavách.

Výstavu Štefánikov kraj majú možnosť vidieť návštevníci Trnavského osvetového strediska do 31. 8. 2020.

Autor textu: Milada Kotlebová, Trnavské osvetové stredisko

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW