Stretnutie so starostami okresov Skalica a Senica

Publikované: 12.01.2018/ Aktualizované: 21.02.2022
12. 1. 2018 – Župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič sa stretol so starostami okresov Skalica a Senica. V Skalici prišlo na stretnutie 17 starostov a primátorov, ktorí župana informovali o svojich problémoch pri riadení obcí a miest.

Starostovia sa najviac sťažovali na zlé možnosti čerpania eurofondov a pomalú stavbu infraštruktúry. Desať obcí okresu nemá vybudovaný ani vodovod, ani kanalizáciu. Starostka obce Popudinské Močidľany Dana Žúrková poukázala na to, že z vyše 900 obyvateľov sú iba štyria nezamestnaní, ale nedokáže im zabezpečiť pitnú vodu a kanalizáciu. Starosta obce Prietržka Peter Flamík hovoril o projekte cyklosieťovania piatich okolitých obcí. Starostka obce Ľubovec  Jozefína Štofanová hovorila blížiacom sa blahorečení mučeníka Jána Havlíka s tým, že je urobené rozšírenie turistického zámeru o pútnický turizmus.

Župan informoval o novinkách v riadení kraja. Zmeny sa dočká napríklad grantový systém, ktorý už nebude mať päť schém, ale iba tri, pre oblasť kultúry, športu a schému pre participatívny rozpočet. Budú dotované čiastkou približne 560 000 eur, čo znamená jedným eurom na obyvateľa kraja, pričom na staré granty kraj dával 300 tisíc eur ročne.

Záverov zo stretnutia je vytvorenie skupiny s pracovným názvom M17. Pôjde o združenie všetkých 17 miest v kraji. Župan sa bude snažiť presvedčiť aj primátorov v ďalších okresoch, aby podporili vznik tejto skupiny. Spoločné problémy, ktoré sa týkajú školstva, domovov sociálnych služieb, infraštruktúry by primátori s krajom preberali v tejto pracovnej skupine. Obdobný formát pri obciach, ktorých je 234, sa ešte len hľadá. V oboch prípadoch kraj chce stavať na flexibilite, schopnosti prinášať podnety a rýchlej reakcii na vzniknuté problémy.

Jozef Viskupič ponúkol starostom otvorené dvere na úrade a zdôraznil, že bez silných starostov a primátorov nemôže kraj napredovať. Prisľúbil, že bude silným spojencom starostov na cestovnej mape k realizácii ich projektov.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW