Súzvuk generácií v Gallery Nova

Publikované: 19.02.2020/ Aktualizované: 21.02.2022

Mimoriadna expozícia, nevšední autori, pôsobivý hudobný program, krásna atmosféra a hostia s otvoreným srdcom. K tomu chutné obložené chlebíčky from Puss family a pohárik dobrého vínka.

To bol SÚZVUK GENERÁCIÍ v GALLERY NOVA.

Podvečer 12. 2. 2020 sa v galérii Žitnoostrovského osvetového strediska v Dunajskej Strede uskutočnila vernisáž výstavy fotografií autorov jednej rodiny a troch generácií. Rudolf – jubilant /85 ročný/ a jeho synovia Peter, Tibor a vnuk Richard. Všetci PUSSOVCI. Úspešní umeleckí fotografi, najstarší autor, člen prvého  fotoklubu pri osvete takmer spred 50 rokov! Aké bolo jeho prekvapenie, keď pred pár rokmi zistil, že postupové súťaže a výstavy na osvete stále fungujú. Odvtedy už získal niekoľko nových ocenení a s hrdosťou sledoval aj úspechy svojich synov a vnuka. Sú významnou súčasťou posledných ročníkov súťaže AMFO.

Hostí vernisáže privítala Jana Svetlovská, riaditeľka  ŽOS. Kurátorom výstavy je JOZEF KEPPERT, čestný prezident Fotoklubu v Galante. Vo svojom príhovore vysoko vyzdvihol hodnotu umeleckej činnosti v živote človeka, hlavne keď sa táto stane celoživotnou láskou. A nielen to, pridanou hodnotou je skutočnosť, keď sa táto záľuba  prenesie sa aj na ďalšie generácie v rodine.

Rudolf PUSS celé desaťročia pozoroval dianie okolo seba, jeho fotografie sa objavovali nielen v novinách a časopisoch, ale dokonca sú súčasťou knižnej publikácie. Prvú autorskú výstavu mal však až v 6otke, odvtedy získal pre toto umenie aj svojich nástupcov.

Tibor PUSS, najaktívnejší zo štvorice, veľmi usilovne a s nadšením ide až do hĺbky – umenia i techniky práce. Snaží sa neustále hľadať niečo nové -  štýl,  formu, výpoveď.

Peter PUSS sa označeniu „fotograf“ skôr bráni. Viac by mu sedelo - cestovateľ. Prešiel  kus sveta, ale všade s objektívom. Z ciest si prináša nielen krásne dojmy, ale aj pôsobivé obrázky. Nesú výpoveď o prostredí, o spoločnosti a o človeku, trebárs na druhom konci sveta. Jeho fotografie však majú vysokú umeleckú hodnotu.

Najmladší Richard  PUSS, dnes už vysokoškolák. Multitalent. Hudobník, fotograf, ale už aj filmár. Úspešne pôsobil vo svojej kategórii  v súťaži AMFO 2019 a získal prvú cenu za farebnú aj čiernobielu fotografiu a taktiež aj  vo video tvorbe na súťaži CINEAMA 2019.

 

Hudobným vstupom slávnosť pozdvihol talentovaný poslucháč ZUŠ v D. Strede Zsolt Horváth, ktorého vedie hud. pedagogička Zuzana Ráczová. Na husliach hral skladby od J.S. Bacha. Umelecké výstavy  majú veľakrát aj pridané hodnoty. A to je dobre. Táto, pestrá štýlom, obsahom a prevedením, má tiež takú. V dnešnom svete veľmi dôležitú .

Jedným slovom by sa dalo povedať, že  r o d i n n ú.

Výstava potrvá do 3. marca. Oplatí sa prísť.

 

Autor: J.Svetlovská

Foto: žos  -  Á. Derzsi  

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW