Tlačiari na stáži v Českej republike v rámci projektu ERASMUS+

Publikované: 25.11.2019/ Aktualizované: 21.02.2022

V dňoch 14. - 25. 10. 2019 sa študenti tretieho ročníka Strednej odbornej školy technickej Jozefa Čabelku v Holíči zúčastnili stáže v Českej republike.

Piati študenti odboru operátor tlače mali možnosť spoznať tlačový gigant v Českom Těšíne, firmu Finidr, ktorá sa zaoberá tlačou knižnej produkcie. Kolovaním po výrobe si študenti overovali skúsenosti nadobudnuté v Grafobale Skalica, kde počas školského roka praxujú a kde je obdobný strojový tlačový park. Portfólio výrobkov firmy Finidr je exportovaných do 45 krajín sveta, čo tvorí 75 percent ich výroby. Ročne sa tu pri nepretržitom chode tlače a kníhviazačstva vyrobí 24 miliónov kníh. Finidr patrí medzi najväčšie tlačiarne v knižnej produkcii v strednej Európe, ktorá zamestnáva približne 500 pracovníkov zo Slovenska, Česka, Poľska a dokonca aj z Filipín. Ich ročný obrat predstavuje 900 miliónov českých korún. Kvalitou a permanentnou modernizáciou sa snažia držať krok s poprednými polygrafickými firmami v Európe a vo svete.

Počas svojho pobytu vo voľnom čase študenti navštívili mnohé okolité miesta ako Ostravu, Frýdek-Místek, Hukvaldy, Štramberk, Havířov a Poľský Těšín, kde spoznávali krásy a historické pamiatky Moravsko- sliezskeho kraja.

Jozef Dojčák

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW