Trnava dostane kultúrno-kreatívne centrum

Publikované: 02.11.2020/ Aktualizované: 22.02.2022

„Je výbornou správou, že Trnava dostane nový typ kultúrnej inštitúcie – kultúrno-kreatívne centrum. Potvrdí sa tak zásadné a dominantné postavenie župy v oblasti zriaďovanej a živej kultúry v meste Trnava. Dnes župa prevádzkuje pestrú paletu inštitúcií, ktorú tvorí Divadlo Jána Palárika, Galéria Jána Koniarka, Západoslovenské múzeum, Knižnica Juraja Fándlyho či Trnavské osvetové stredisko. V tejto súvislosti by som chcel poznamenať, že v rozvoji kultúry by nám tiež pomohlo, keby mesto Trnava prehodnotilo svoju zdaňovaciu politiku. Tá od minulého roka nie je naklonená voči kultúrnym inštitúciám, a to aj napriek argumentom, či finančným výpadkom krvácajúcej kultúry v dôsledku koronakrízy. Nakoľko župa v rámci realizácie projektu obnoví budovu v mestskom majetku, vysoké zdanenie by sa jej nemuselo týkať,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Po doručení písomného vyhotovenia rozhodnutia o schválení projektu bude nasledovať podpis zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku, ktorý sa očakáva v priebehu novembra 2020. Finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu by mali byť preinvestované do konca roka 2023.

Župa bola v ostatnom období konfrontovaná so zdaňovacou politikou mesta Trnava, ktoré výrazne zvýšilo dane práve pre kultúrne inštitúcie na svojom území. Mesto Trnava sa aktuálne uchádza o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend