Trnavská župa a ďalšie európske regióny sa chcú intenzívnejšie podieľať na tvorbe európskej legislatívy

Publikované: 15.03.2022/ Aktualizované: 29.04.2022

Podpredseda Trnavského samosprávneho kraja József Berényi sa zúčastnil deviateho Európskeho samitu regiónov a miest, ktorý sa uskutočnil 3. a 4. marca 2022 vo francúzskom Marseille.

Cieľom podujatia, ktoré organizoval Európsky výbor regiónov, bola diskusia o budúcich výzvach Európskej únie. Predstavitelia regiónov diskutovali aj o politike súdržnosti, pláne obnovy a odolnosti, či o nových formách zastupiteľskej a participatívnej demokracie.

„Spolu s kolegami z ostatných regiónov sme vydali Marseillský manifest miestnych a regionálnych lídrov s príznačným názvom ‚Európa sa začína v jej regiónoch, mestách a obciach'. Myslíme si, že odolnosť Európskej únie sa aj v budúcnosti bude odvíjať zdola. Preto požadujeme, aby boli miestne a regionálne samosprávy pevne zapojené do navrhovania a vykonávania politík,“ poznamenal vicežupan József Berényi s tým, že trnavská župa sa do diania v centre Európskej únie zapája prostredníctvom svojho zastúpenia v Bruseli.

Marseillský samit bol zameraný na zvýšenie vplyvu a dosahu prebiehajúcej Konferencie o budúcnosti Európy. Záverom samitu je spomínaný manifest, ktorým sa požaduje posilnenie úlohy Európskeho výboru regiónov v rokovaniach medzi inštitúciami Európskej únie o legislatívnych návrhoch. Európske regióny tiež požadujú prisúdenie formálnej úlohy pri navrhovaní právnych predpisov Európskej únie.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu sa na samite rokovalo aj o najdôležitejších výzvach miestnych a regionálnych samospráv v súvislosti s vojenskou agresiou Ruska na Ukrajine súvisiacej humanitárnej pomoci utečencom. Počas plenárneho zasadnutia sa predstavitelia európskych regiónov spojili s predstaviteľmi ukrajinských miest, napríklad so starostom Kyjeva Vitalijom Kličkom. Vyjadrili im solidaritu, odsúdili agresiu Ruska pod vedením Vladimíra Putina a vyzvali k mierovým rokovaniam.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW