Trnavská župa a Mesto Trnava podpísali memorandum o spolupráci. Výsledkom bude zefektívnenie cestovania vo verejnej doprave.

Publikované: 06.03.2024/ Aktualizované: 07.03.2024

Trnavský samosprávny kraj a Mesto Trnava podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci pri organizácii verejnej dopravy na území krajského mesta. Cieľom spolupráce je zefektívniť a skvalitniť služby v oblasti verejnej dopravy, a to prostredníctvom integrácie regionálnej autobusovej dopravy s mestskou autobusovou dopravou.

„V januári 2023 sme v regionálnej autobusovej doprave zaviedli zónové členenie kraja a predplatné cestovné lístky. Zlepšenie cestovania vyvolalo pozitívnu odozvu aj u predstaviteľov Mesta Trnava, ktorí prejavili záujem o dopravnú integráciu s Trnavským krajom. Spájame teda sily a podnikáme kroky k tomu, aby sme víziu efektívneho a praktického cestovania ľudí v trnavskom regióne naplnili. V praxi to bude pre cestujúcich znamenať, že s jedným predplatným lístkom môžu napríklad pricestovať zo Suchej nad Parnou do Trnavy, a zároveň ten istý lístok využijú aj priamo v mestskej autobusovej doprave. Zároveň je naším plánom, aby autobusy regionálneho dopravcu zastavovali aj na zastávkach v intraviláne mesta. Zabezpečíme tak ekonomicky aj organizačne výhodné cestovanie pre pravidelných cestujúcich. Verím, že týmto atraktívnym krokom pritiahneme ľudí do autobusov, čím sa odľahčí aj dopravná situácia v krajskom meste,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že aktuálne na oboch stranách prebiehajú prípravné kroky napríklad v oblasti technického a administratívneho zabezpečenia, po ktorom bude župa a mesto kreovať spoločný produkt v zmysle spoločného cestovného lístka.

Ako dodal primátor mesta Trnava Peter Bročka: „Zvyšovanie kvality a dostupnosti verejnej dopravy je jednou z našich top priorít a som rád, že v osobe župana Jozefa Viskupiča máme stabilného partnera s rovnakým cieľom.“

Okrem zavedenia spoločného produktu v podobe predplatných lístkov na území Trnavy budú obe strany spolupracovať aj pri časovej a priestorovej koordinácii liniek regionálnej a mestskej autobusovej dopravy, čo zabezpečí nadväznosť jednotlivých druhov dopravy. Vytvorenie spoločného dopravného systému si vyžiada aj zjednotenie tarify. Do systému budú zahrnutí všetci traja zmluvní dopravcovia v Trnavskom kraji (Arriva Trnava, SAD Dunajská Streda, SKAND Skalica), ktorých pravidelné linky obsluhujú aj Trnavu.

Memorandum o spolupráci v oblasti verejnej autobusovej dopravy vzniklo z iniciatívy mesta Trnava, pretože sa dlhodobo usilujeme o zavedenie integrovanej mestskej a regionálnej dopravy. Je výsledkom dobrej a efektívnej kooperácie odborných zamestnancov mesta a kraja. Zavedenie jednotných predplatných cestovných lístkov, ku ktorým toto memorandum smeruje, má uľahčiť a zatraktívniť cestovanie autobusmi a podporovať udržateľnú mobilitu,“ uviedol viceprimátor mesta Trnava Marcel Krajčo.

Vďaka spolupráci samospráv budú môcť cestujúci v meste pravdepodobne využiť okrem MHD aj regionálne autobusy, ktoré jazdia na území mesta. V praxi to bude znamenať, že cestujúci s predplatným cestovným lístkom môže nastúpiť do autobusu regionálneho dopravcu napríklad na zastávke Kukučínova a vystúpiť na Zelenom kríčku alebo Hospodárskej.

Okrem toho je dlhodobým cieľom Trnavskej župy v oblasti regionálnej autobusovej dopravy aj integrácia dopravných systémov s Bratislavským krajom.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW