Trnavská župa bude mimoriadnym štipendiom podporovať aj študentov biotechnológie a farmakológie

Trnavský samosprávny kraj aj počas školského roka 2023/2024 bude podporovať študentov nedostatočne obsadených a perspektívnych študijných odborov na stredných školách, ktorých je zriaďovateľom. Zoznam bol aktuálne rozšírený o odbor biotechnológia a farmakológia. Študenti môžu požiadať o mesačné štipendium vo výške 50 eur a navyše im župa poskytne bezplatné cestovanie prímestskými autobusmi a ubytovanie v internátoch. Tieto benefity župa poskytuje aj študentom v systéme duálneho vzdelávania.

„So zamestnávateľmi sa pravidelne stretávame a diskutujeme o vývoji trhu práce. Minulý rok sme uviedli nový nástroj na podporu nedostatočne obsadených alebo perspektívnych odborov. Z 212 študentov poberalo župný balík výhod až 176. Na ostatnom zasadnutí Krajskej rady pre odborné vzdelávanie sme sa zhodli, že ide o atraktívnu formu motivácie. Doterajší zoznam odborov sme rozšírili o jeden s názvom biotechnológia a farmakológia,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Za nedostatočne obsadené odbory sú považované také, ktoré nie sú obsadené dostatočným počtom žiakov vychádzajúc z potrieb zamestnávateľov a potrieb trhu práce. Župa podporuje aj študentov v perspektívnych odboroch, rozvoj ktorých je predpokladom udržateľného rastu Trnavského samosprávneho kraja. Od minulého roka sú v zozname zaradené odbory mäsiar, krajčír - dámske odevy, chemik operátor, záhradnícka výroba a služby, obrábač kovov, agropodnikanie - farmárstvo, murár a praktická sestra. Trnavský kraj bude štipendium poskytovať študentom vo vybraných odboroch župných stredných škôl počas prvého a druhého ročníka štúdia.

„Študijný odbor biotechnológia a farmakológia považujeme za veľmi perspektívny. Je ho možné študovať na župnej Strednej odbornej škole chemickej v Hlohovci. Pre školský rok 2023/2024 plánuje škola prijať do prvého ročníka 21 študentov. Príležitosť atraktívneho uplatnenia sa majú aj u veľkého a tradičného miestneho zamestnávateľa pôsobiacom vo farmaceutickom priemysle, uviedol riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK Stanislav Pravda s tým, že prihlášky o štúdium na stredných školách v novom školskom roku sa doručujú do 20. marca 2023.

Prehľad všetkých župných stredných škôl a širokého spektra vzdelania a praxe, ktoré poskytujú, je k dispozícii v brožúre Kam na strednú trnavskej župe. Žiakom 7. až 9. ročníka základných škôl pri výbere strednej školy bude pomáhať aj testovanie a poradenstvo v novom župnom TalentCentre v Trnave.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW