Trnavská župa oslavuje výročie Novembra ‘89 aj počas pandémie

Publikované: 12.11.2020/ Aktualizované: 22.02.2022

Výstava zložená z niekoľkých panelov mapuje priebeh novembrových udalostí
so zameraním na Trnavu, ktorá bola jedným z prvých revolučných miest
na Slovensku. Do 23. novembra 2020 je symbolicky umiestnená na Trojičnom námestí, ktoré bolo pod dobovým názvom Gottwaldovo námestie epicentrom revolučných udalostí v župe. Na dlhé týždne sa stalo miestom, na ktorom davy ľudí štrngajúcich kľúčmi volali po slobode, férových voľbách a politických zmenách vedúcim k demokracii. Hlavnými organizátormi zhromaždení boli zástupcovia vtedajšieho Divadla pre deti a mládež, dnešného župného Divadla Jána Palárika.

„Odkaz novembra a vydobytej slobody je mimoriadne aktuálny aj dnes, počas núdzového stavu. Mnohí, ktorí sa dnes oháňajú slobodou, a odmietajú preto dodržiavať stanovené pravidlá, však patria medzi ľudí velebiacich autoritárske praktiky často aj z nostalgie po starom režime,“ konštatoval trnavský župan Jozef Viskupič.

Okrem výstavy, ktorú župa zorganizovala v spolupráci s Ústavom pamäti národa, Slovenským národným archívom a Slovenským národným múzeom – Historickým múzeom v rámci 10. ročníka Festivalu slobody, 31. výročie novembrových udalostí pripomenú aj spomienkové plagáty inštalované v niekoľkých mestách kraja.

„Vzhľadom na situáciu v našej krajine sme museli tohtoročné oslavy skresať na minimum. Neznamená to však, že na tento významný medzník našich dejín zabúdame. Práve naopak,“ zdôraznil Viskupič.

Na webovej stránke www.nezabudamett.sk, ako aj na profiloch župy na sociálnych sieťach Facebook a Instagram, budú k dispozícií videorozhovory s aktérmi Novembra ’89, archívne fotografie a iný informačne bohatý obsah zameraný
na podporu rozvoja občianskej spoločnosti a občianskeho vzdelávania.

Jozef Viskupič, trnavský župan

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW