Trnavská župa otvorila unikátne TalentCentrum pre žiakov základných škôl, pomôže im pri výbere strednej školy

Trnavský samosprávny kraj predstavil moderné priestory, v ktorých bude od novembra prevádzkovať TalentCentrum. Prostredníctvom inovatívnej formy individuálneho a skupinového poradenstva župa umožní žiakom siedmeho až deviateho ročníka základnej školy lepšie identifikovať svoje silné a slabšie stránky, talent aj zručnosti. Na základe toho si ľahšie vyberú strednú školu.

„Jednou z najdôležitejších úloh župy je rozvoj stredoškolského vzdelávania. Investujeme nie len do vybavenia učební a športovísk, ale podporujeme aj rozvoj poradenstva pri výbere správnej školy. Práve pri tomto dôležitom kroku bude   žiakom základných škôl od teraz pomáhať prvé župné TalentCentrum, ktoré sme vytvorili vôbec ako prvá župa. Popri sebapoznávaní sa dozvedia o aktuálnom stave na trhu práce a o povolaniach, v ktorých sa môžu uplatniť po ukončení štúdia. Aj týmto spôsobom chceme ponúknuť mladým ľuďom perspektívu na dobrý život v Trnavskom kraji,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Žiaci základných škôl sa dozvedia o svojom talente pomocou štandardizovaných hodnotiacich dotazníkov, ktoré sa používajú napríklad aj v Rakúsku. Počas celodenného programu budú žiakom, ich rodičom, učiteľom a výchovným poradcom k dispozícii skúsení lektori. Župa vytvorila aj edukačnú pomôcku, ktorá má formu pútavého komiksu s príbehom zo školského prostredia. Jeho hlavnými hrdinami sú žiaci základnej školy a aktívne nabáda žiakov k zamysleniu sa nad svojou budúcnosťou.

Priestory centra sú vkusne zariadené a moderne vybavené. Sú prispôsobené tomu, že v nich žiaci strávia celý deň. Ponúkajú modulárny nábytok, technologické vybavenie, sociálne zázemie, aj oddychové zóny so zeleňou, vakmi na sedenie alebo stolným futbalom.

„Cieľom návštevy centra je zvýšenie záujmu žiakov o svoju budúcnosť. Vo výsledku im chceme uľahčiť rozhodovanie sa pri výbere štúdia na strednej škole s perspektívou uplatnenia sa v živote aj v spoločnosti. Spolupracujeme pri tom so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania aj so zamestnávateľmi. Touto formou budeme efektívnejšie kopírovať trendy a čeliť nedostatku kvalifikovaných pracovníkov v Trnavskom kraji,“ doplnil riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK Stanislav Pravda.

TalentCentrum sídli v priestoroch župnej SOŠ elektrotechnickej na Sibírskej 1 v Trnave. Prvých žiakov privíta už v novembri tohto roka. Výchovní poradcovia môžu žiakov základných škôl z Trnavského kraja prihlasovať od 1. novembra 2022 prostredníctvom e-mailu na kontaktnú adresu talentcentrum@trnava-vuc.sk alebo telefonicky na  0911 977 948. V prípade záujmu je trnavská župa pripravená umožniť bezplatnú dopravu žiakov zo školy do centra a späť.

Viac informácií o aktivitách TalentCentra je dostupných na špeciálnej webovej stránke https://talentcentrumtrnava.sk.

Trnavská župa je zriaďovateľom 45 stredných škôl, ktoré sa v priebehu septembra a októbra tohto roka prezentovali na sérii podujatí Kam na strednú. Ich prehľad je k dispozícií v online brožúre.

Kraj v predchádzajúcich rokoch v spolupráci so zamestnávateľmi reštartoval atraktívny systém duálneho vzdelávania. Motivačný balík výhod, ktorý pozostáva zo štipendia, bezplatného cestovania prímestskými autobusmi a ubytovania v internátoch, je po novom k dispozícií aj študentom v nedostatočne obsadených a perspektívnych odboroch, ako napríklad murár, mäsiar alebo zdravotnícky asistent.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW