Trnavská župa revitalizuje záhradu Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, vyrástla v nej aj letná čitáreň

Trnavský samosprávny kraj vytvoril v areáli Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, ktorej je zriaďovateľom, atraktívny verejný priestor. V revitalizovanej záhrade bola postavená letná čitáreň so zelenou strechou, kde sa budú konať kultúrne a spoločenské podujatia, koncerty, stretnutia so spisovateľmi či aktivity pre deti. Hodnota realizovaného projektu je viac ako 400-tisíc eur.

„Naša najväčšia knižnica tento rok oslavuje 95. výročie svojho založenia. Aj pri tejto príležitosti sme pripravili ambiciózny projekt na zveľadenie jej záhrady. Som rád, že sme ho stihli dokončiť ešte pred zimou. Postavili sme letnú čitáreň so zelenou strechou a revitalizujeme jej okolie. Areál je prepojený lávkou ponad Trnávku s mestským Ružovým parkom. Ponúkame tak nový verejný priestor v centre Trnavy, ktorý bude slúžiť na oddych a načerpanie vedomostí a inšpirácie. Verím, že do knižnice pritiahne aj nových čitateľov,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Letná čitáreň bola postavená na mieste bývalých garáží. Jej interiér pozostáva z multifunkčnej miestnosti, ktorá bude slúžiť primárne čitateľom, zároveň sa bude efektívne využívať na prednášky, prezentácie či diskusie. Ponúka aj terasu s výhľadom do záhrady.

V rámci revitalizácie záhrady prebiehajú posledné terénne úpravy, pričom bol dokončený chodník vedúci k lávke cez Trnávku. Ako vysvetlil riaditeľ knižnice Pavol Tomašovič, „v najbližších dňoch bude inštalovaná brána medzi priestorom Ružového parku a záhradou knižnice. Súčasťou terénnych úprav záhrady bude založenie zelene. Tvoriť ju bude zmes kvitnúcich, opadavých a stále zelených krovín. Pribudne aj 15 stromov, vďaka ktorým areál získa prirodzený tieň. Pred budovou letnej čitárne je záhrada navrhnutá tak, aby sa dala využívať v rámci kultúrnych podujatí ako prírodné pódium.“

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave je najväčšou verejnou knižnicou v Trnavskom kraji. Sídli v historickej budove z roku 1915, ktorú projektoval významný architekt Milan Michal Harminc. Knižnica registruje každý rok takmer 11-tisíc nových čitateľov rôznych vekových skupín a viac ako 130-tisíc návštevníkov.

Tento rok bol v knižnici uvedený nový elektronický knižničný systém, ktorý zefektívňuje prácu knihovníkov a ponúka lepšie služby pre verejnosť vrátane medziknižničných výpožičiek.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW