Trnavská župa spolupracuje a vymieňa si skúsenosti s kreatívnymi centrami na Slovensku

Trnavský samosprávny kraj pokračuje v sérií podujatí, ktoré odštartovali činnosť jeho nového Kreatívneho centra Trnava. V utorok 20. septembra 2022 sa v Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika v Trnave uskutočnilo stretnutie zástupcov kreatívnych centier z celého Slovenska, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Úradu vlády Slovenskej republiky, ktorého zámerom bola prezentácia, výmena skúseností, ako aj odborná diskusia všetkých aktérov.

„Paralelne s dokončovaním komplexnej rekonštrukcie pamiatkovo chránenej budovy na Hlavnej 17 v Trnave štartujeme programovú fázu fungovania centra. Prvé stretnutie bolo určené pre kreatívcov z Trnavského kraja. Naň sme nadviazali diskusiou so zástupcami partnerských kreatívnych centier v iných krajoch, s ktorými sme nadviazali spoluprácu a budeme si vymieňať skúsenosti. Som rád, že podujatie neušlo pozornosti ministerstva kultúry a úradu vlády, ktoré zohrávajú kľúčovú rolu pri sieťovaní centier a zabezpečovaní ich financovania najmä z európskych zdrojov,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Cieľom trnavskej župy je v novovznikajúcom Kreatívnom centre Trnava vytvoriť komunite kreatívcov vhodné podmienky pre ich profesijný rast a podporovať rozvoj ich podnikateľských zručností s cieľom tvorby pracovných miest s pridanou hodnotou a zvyšovania atraktivity i konkurencieschopnosti Trnavského kraja.

Aktuálne prebieha séria troch informačných podujatí pre širokú a odbornú verejnosť. Vyvrcholí v stredu 28. septembra 2022 od 17:00 na prízemí Úradu TTSK na Starohájskej 10 v Trnave verejným stretnutím s názvom Kreatívne centrum – spoločne a tvorivo. Jeho cieľom bude vyzdvihnutie kľúčových informácií a služieb, ktoré kreatívne centrum prinesie obyvateľom župy, končiacim študentom, ako aj začínajúcim či dlhoročným podnikateľom.

„Širokej verejnosti podrobnejšie predstavíme priestory a technológie, ktoré budú v zmodernizovanej budove na Hlavnej 17. Účastníkov zoznámime aj s programom a cieľmi centra. Budeme avizovať aj prvý open call pre nepodnikateľov, do ktorého sa bude možné prihlásiť už od 28. septembra. Následne môžu záujemcovia absolvovať rôzne prednášky, vytvoriť si podnikateľský plán a rozvíjať spoluprácu s kreatívnym centrom,“ doplnila riaditeľka Kreatívneho centra Trnava Zuzana Bezáková.

Informácie o podujatí a ďalších novinkách centra nájdete na profiloch Trnavskej župyKreatívneho centra Trnava sociálnych sieťach Facebook či Instagram.

Na realizáciu vyše osem miliónového projektu župa získala príspevok 7,7 milióna eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Sprostredkovateľským orgánom v predmetnej výzve je Ministerstvo kultúry SR.

Ukončenie stavebných prác v celkovej hodnote 4,7 mil. eur je naplánované na január 2023. V zmodernizovaných priestoroch vzniknú kancelárie, ateliéry, tvorivé dielne, obchodné priestory, prednáškové sály a oddychové zóny. Centrum bude domovom prvého priemyselného laboratória v Trnavskom kraji, ktoré ponúkne možnosť tvorby a výroby predmetov a materiálov na profesionálnych zariadeniach.

So spolufinancovaním v rámci rovnakej výzvy v Trnave zároveň vzniká Kreatívne centrum Skladová, ktoré bude fungovať ako podnikateľský inkubátor pre talenty z Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW