Trnavská župa zorganizovala prvý špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV až v troch mestách

Trnavský samosprávny kraj zorganizoval v sobotu 15. apríla 2023 špeciálny deň očkovania proti (ľudskému papilomavírusu) vírusu HPV a zároveň podporil prevenciu pred onkologickým ochorením u oboch pohlaví. Dobrovoľné očkovanie prebiehalo v troch ambulanciách všeobecného lekára pre deti a dorast, a to v Dunajskej Strede, Trnave a v Skalici. Celkovo sa na dobrovoľné očkovanie zaregistrovalo viac ako 100 záujemcov.

„Na trnavskej župe sme sa rozhodli realizovať viaceré aktivity, ktoré podporia zdieľanie dôležitých informácií o prevencii onkologického ochorenia. Aj preto sme pripravili možnosť nechať sa zaočkovať v troch mestách nášho kraja, pričom sa dokopy zaregistrovalo viac ako sto záujemcov. Pri príprave očkovania sme spolupracovali aj s lekármi v ambulanciách, zdravotníckym personálom, ako aj študentmi našich troch stredných zdravotníckych škôl, ktorým patrí poďakovanie. Cieľom prvého špeciálneho dňa očkovania proti vírusu HPV bolo zvýšiť povedomie o tomto ochorení medzi mladistvými,  aj ich rodičmi a verím, že sa nám to spoločne podarilo,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Na dobrovoľné očkovanie sa mohli záujemcovia prihlásiť prostredníctvom formulára, ktorý župa pripravila. Vakcína je určené pre dospelých aj mladistvým, ktorí majú viac ako 9 rokov. Je v plnej výške hradená poisťovňou, a to dievčatám a chlapcom vo veku 12 rokov. Starší záujemcovia môžu využiť finančné benefity, ktoré ponúkajú jednotlivé zdravotné poisťovne. Očkovacia schéma je dvojdávková pre deti do 15. roku života, a trojdávková pre mladistvých, ktorí už tento vek dosiahli. O konkrétnych termínoch preočkovania bude župa informovať.

„Oceňujem, že Trnavská župa zorganizovala špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV, a to až v troch mestách kraja. Priebeh očkovacieho dňa sme videli v Trnave kde bola bezproblémová organizácia, rovnako ako aj v Dunajskej Strede a Skalici. Verím, že po vzore Bratislavského a aj Trnavského samosprávneho kraja sa do podpory prevencie onkologického ochorenia zapoja aj ďalšie samosprávy. Je to cesta, ako chrániť svoje zdravie, ale aj zdravie svojich blízkych,“ uviedol štátny tajomník MZ SR Michal Palkovič.

HPV (ľudský papilomavírus) je rakovinotvorný vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Je vysoko nákazlivý a prenáša sa pohlavným stykom. S týmto typom vírusu sa počas života stretne väčšina sexuálne aktívnych mužov a žien. Infekcia sa spočiatku nemusí prejaviť, pričom prvotné príznaky sa môžu objaviť po niekoľkých rokoch. Určité typy HPV zvyšujú riziko niektorých druhov rakoviny, a to predovšetkým krčka maternice, pošvy, penisu, konečníka, ale aj hltana, jazyka a mandlí. Najúčinnejšou prevenciou sú preventívne prehliadky a očkovanie, ktoré výrazne znižuje riziko rakoviny krčka maternice, či ďalších druhov rakoviny súvisiacich s vírusmi HPV.

Župa pripravila špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV pod záštitou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti SLS v spolupráci s pacientskymi organizáciami NIE RAKOVINE, Liga proti rakovine a župnými strednými zdravotníckymi školami.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW