Trnavský kraj navštívil John Mucha, vnuk svetoznámeho maliara

Trnavský župan Jozef Viskupič privítal v Trnavskom kraji Johna Muchu, vnuka svetoznámeho maliara Alfonsa Muchu a zároveň predsedu Muchovej nadácie. Okrem oficiálneho privítania na úrade bola súčasťou programu aj návšteva medzinárodného filmového festivalu CINEMATIK v Piešťanoch, kde sa konala dokumentárneho filmu „Svet podľa Muchu“.

„Som rád, že pozvanie do Trnavského kraja prijal John Mucha, vnuk svetoznámeho maliara Alfonsa Muchu. Úspešná spolupráca medzi župou a Nadáciou Mucha sa začala otvorením výstavy Kvetinové svety, ako aj podpisom memoranda o spolupráci. Rozhodli sme sa šíriť povedomie o umeleckom odkaze a dielach významného českého maliara a pripojili sme sa aj k projektu Muchova cesta, ktorého súčasťou sú už naši partneri z južnej Moravy. Som presvedčený, že odkaz a dielo Alfonsa Muchu má potenciál prilákať do Piešťan množstvo milovníkov umenia a kultúry. Rovnako verím, že svojich priaznivcov si nájde aj dokumentárny film Svet podľa Muchu, ktorý sme dnes mali možnosť vidieť,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že dokumentárny film z dielne režiséra Romana Vávru bol premietaný na aktuálnom medzinárodnom filmovom festivale CINEMATIK v Piešťanoch.

Snímok predstavuje osud jedného z najslávnejších českých maliarov Alfonsa Muchu. Celý príbeh hovorí vo filme jeho syn Jiří, ktorý sa písaním otcovej biografie vyrovnáva s jeho odkazom a otázkou, prečo otec na vrchole slávy opustil Paríž, bohatstvo aj umelecké prostredie a usiloval sa o návrat do Čiech. Jiří Mucha sa pohybuje v priestoroch starobylého bytu, ktorý je plný odkazov na svetoznámeho umelca.

„Sedieť v hľadisku a spolu s ostatnými divákmi vnímať film o mojom starom otcovi bolo emocionálnym zážitkom. Rovnako ma veľmi teší aj  záujem ľudí o výstavu v Piešťanoch. Som presvedčený, že odkaz a dielo môjho starého otca ostáva živé a nepochybujem, že šírenie jeho mena je v dobrých rukách. Budem rád, ak budeme s Trnavským krajom spolupracovať aj pri ďalších projektoch,“ doplnil John Mucha.

Svetoznámy umelec miloval Piešťany a do tunajších kúpeľov sa rád vracal. Z vďačnosti v hotelu Thermia Palace zanechal svoju jedinú veľkú olejomaľbu so slovenským námetom.

Projekt Muchovej cesty iniciovala Nadácia Mucha a formálne ho potvrdila Memorandom o spolupráci pri prezentácii odkazu a diela Alfonsa Muchu a spája miesta významne spojené so životom umelca. Stalo sa tak behom slávnostného večera k návratu Slovanskej epopeje do Moravského Krumlova 10. septembra 2021.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW