TTSK: Župa finišuje s prípravami otvorenia Kreatívneho centra na Hlavnej ulici v Trnave. Budova je úspešne skolaudovaná.

Trnavský samosprávny kraj dokončil rekonštrukciu budovy na Hlavnej ulici 17 v Trnave, v ktorej bude už čoskoro oficiálne otvorené Kreatívne centrum Trnava (KCT). Koncom septembra prebehla kolaudácia priestorov, ktorá je už právoplatná. Vďaka tomu môže projekt KCT prejsť z virtuálnej fázy, počas ktorej sa realizoval program v náhradných priestoroch, do reálnej fázy v zrekonštruovanej historickej budovy. Celková cena projektu bola stanovená na 8 miliónov eur, pričom kraj získal takmer 7,7 milióna eur z eurofondov.

„Považujeme za mimoriadne dôležité, že tradičný priestor nezávislej kultúry opäť ožíva. Aktuálne sme dokončili rekonštrukciu budovy na Hlavnej 17 v Trnave, ktorá bola úspešne skolaudovaná. Župa bude prostredníctvom Kreatívneho centra Trnava aktívne podporovať kreatívcov a kultúrno-kreatívny priemysel, čím podporíme aj možný nárast pracovných miest v tomto sektore. Za sebou máme štyri výzvy, pričom ďalšie dve sú plánované na jeseň tohto roka. Úspešní uchádzači získali možnosť využívať priestory centra na jeden rok vďaka podpore z európskych zdrojov, a to za nižšie ceny ako sú trhové. Teším sa, že o prenájom priestorov je veľký záujem,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že centrum v najbližších mesiacoch čaká zariaďovanie interiéru nábytkom a dodanie špeciálnych strojov, technológií a softvéru do dielní.

„Od 1. októbra sa môžu účastníci programov na podporu podnikania nasťahovať do nových ateliérov. Veríme, že okrem priestorov a podpory vo forme mentoringu a koučingu, vytvoríme aj priateľské a tvorivé zázemie pre rozvoj komunity kreatívcov. Tešíme sa na oficiálne otvorenie kreatívneho centra pre širokú verejnosť, pre ktorú pripravujeme prehliadku priestorov, výstavu a zaujímavý program vyskladaný z lokálnych umelcov a podporených subjektov,“ uviedla riaditeľka KCT Zuzana Bezáková.

Súčasťou Kreatívneho centra Trnava bude prvý technologický FABLAB v kraji. Kreatívci v ňom nájdu veľkoformátové a maloformátové 3D tlačiarne, 3D skener, vinylovú rezačku a laserovú rezačku. MEDIALAB ponúkne vybavenie najnovšími technológiami a softvérom pre virtuálnu realitu, grafickú tvorbu a kreatívne programovanie. Skúšobne poskytnú zázemie nielen pre garážové kapely, ale aj speváckym zborom či jednotlivcom. V centre sa bude nachádzať aj dielňa na manuálnu prácu s modernými pracovnými pomôckami, ale aj prednášková sála a ateliéry pre malých a stredných podnikateľov v kreatívnom priemysle. Župa sa na 14 ročnom prenájme pamiatkovo chráneného meštianskeho domu dohodla s mestom Trnava.

Najbližšie chystá KCT výzvu na obsadenie posledných voľných ateliérov. O priestory budú môcť prejaviť záujem podnikatelia z kultúrno-kreatívneho priemyslu. Hodnotiaca komisia bude pri výbere uchádzačov zohľadňovať podnikateľský potenciál projektu, jeho prínos lokálnemu trhu, dopad na zamestnanosť a udržateľnosť.

 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW