Župa začala stavať nový internát vo Veľkom Mederi

Publikované: 04.08.2022/ Aktualizované: 09.08.2022

Trnavský samosprávny kraj začal s výstavbou nového internátu pri Obchodnej akadémii vo Veľkom Mederi. Investícia, ktorá je financovaná z rozpočtu župy, je v objeme 884-tisíc eur.

„Ubytovacie zariadenie pri Obchodnej akadémii vo Veľkom Mederi pozostávalo z dvoch objektov vytvorených z UNIMO buniek. Boli považované za prechodné riešenie na sedem rokov. Zostali však stáť 40 rokov a už boli v kritickom stave. Pristúpili sme k ich zbúraniu a hneď vzápätí začneme s výstavbou nového dvojposchodového internátu. Som rád, že poskytneme nové a kvalitné ubytovanie a moderné zázemie určené na štúdium a voľný čas študentov. Stavebné práce by mali byť ukončené v priebehu deviatich mesiacov,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Stavenisko bolo zhotoviteľovi stavby odovzdané 20. júla 2022. V prvej časti realizácie projektu bol starý dvojposchodový objekt zbúraný. V druhej etape sa bude pokračovať s výstavbou nového dvojpodlažného ubytovacieho zariadenia.

V priestoroch novej budovy vzniknú ubytovacie bunky. Niektoré budú tvorené z dvoch dvojlôžkových izieb, a vybudujú sa aj samostatné izby s dvoma posteľami. Vo vstupnej časti každej bunky bude pre študentov pripravený úložný a odkladací priestor, súčasťou bude aj kúpeľňa a samostatná toaleta. Okrem toho bude v internáte sklad, kuchynky, dve študovne, miestnosti pre pedagógov a technické zázemie. Objekt bude podlahovo vykurovaný, pričom zdrojom tepla bude tepelné čerpadlo. Desať solárnych panelov osadených na streche objektu bude primárne zabezpečovať ohrev vody.

„Župná investícia do nového internátu vytvorí našim študentom lepšie podmienky na ubytovanie. Okrem toho sa zvýši aj úroveň pracovného zázemia kolegov. Verím, že aj to prispeje k zatraktívneniu našej školy ako vzdelávacej inštitúcie a priláka vyšší počet študentov z širšieho okolia. Cieľom našej obchodnej akadémie, a dozaista aj Trnavského samosprávneho kraja ako jej zriaďovateľa, je rozvoj v oblasti vzdelávania, k čomu táto výrazná investícia rozhodne prispeje,“ s potešením skonštatovala Alžbeta Horváthová, riaditeľka Obchodnej akadémie vo Veľkom Mederi.

Vo Veľkom Mederi existuje od školského roku 1978/1979 Stredná ekonomická škola s triedami s vyučovacím jazykom slovenským i maďarským. Inštitúcia sa postupne rozvíjala, stala sa uznávanou školou v regióne a od školského roka 1990/1991 až dodnes funguje pod názvom Obchodná akadémia. Škola ponúka štúdium obchodnej akadémie s vyučovacím jazykom slovenským aj maďarským, vzdelávanie v odbore obchodné a informačné služby. Súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu sú aj mimoškolské aktivity, starostlivosť o talentovaných žiakov, environmentálne, športové či kultúrne aktivity. Minulý rok boli napríklad za svoju prácu a úsilie ocenené na bronzovej a striebornej úrovni prestížnym odznakom a certifikátom Júlia Anna Tóth a Boglárka Soóky. Tento rok v celoslovenskej súťaži v informatike pre stredné školy s vyučovacím jazykom maďarským Infoprog získala medzinárodné 1. miesto v kategórií A študentka Réka Rózsár.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW