Udržateľná mobilita a bezpečnosť cestnej premávky opäť súčasťou Dní zdravia

V rámci podujatia Dni zdravia, ktoré sa uskutočnilo 23. júna 2026 na Gymnáziu a Strednej športovej škole Jozefa Herdu v Trnave, bol Referát Mobility Trnavského samosprávneho kraja už po tretíkrát oslovený, aby pre gymnazistov pripravil program zameraný na udržateľnú mobilitu a bezpečnosť cestnej premávky. Aj tento rok sa stretol s veľkým záujmom študentov, ktorí sa aktívne zapájali do pripravených aktivít a diskusií.

Gymnazisti strávili na školskom dvore zážitkový deň, počas ktorého si mohli na vlastnej koži vyskúšať, s akými prekážkami sa stretávajú ľudia so zdravotným znevýhodnením vo verejnom priestore. Prostredníctvom simulácie nevidiaceho človeka absolvovali rôzne situácie, s ktorými sa môžu osoby so zrakovým hendikepom stretávať pri pohybe po meste alebo pri využívaní verejnej dopravy. Táto skúsenosť pomohla študentom lepšie pochopiť význam bezbariérovosti, ohľaduplnosti a dostupnosti verejných služieb pre všetkých.

Súčasťou dňa bolo aj testovanie vzdelávacej pomôcky Kompas mobility, ktoré prebehlo v spolupráci s Inovačným centrom Inovia a pomohlo študentom lepšie pochopiť súvislosť medzi výberom dopravného prostriedku a jeho vplyvom na životné prostredie. Pri riešení modelových situácií, ako je cesta do školy, na tréning či výlet, porovnávali chôdzu, bicykel, verejnú dopravu a automobil z hľadiska emisií a udržateľnosti. Vďaka tomu si uvedomili, že ich každodenné rozhodnutia majú reálny dopad na uhlíkovú stopu aj kvalitu ovzdušia.

Praktické úlohy ukázali, že využívanie pešej chôdze, bicykla alebo verejnej dopravy môže pri pravidelnom cestovaní výrazne znižovať environmentálnu záťaž. Študenti zároveň pochopili, že aj zdanlivo malé zmeny v dopravných návykoch môžu pri väčšom počte ľudí prispieť k zdravšiemu a udržateľnejšiemu fungovaniu miest. Pomôcka tak účinne podporila rozvoj zodpovedného prístupu k mobilite a ekologickému správaniu.

Počas celého dňa vládla uvoľnená a priateľská atmosféra, ktorá vytvárala priestor na otvorenú komunikáciu a aktívne zapojenie študentov. Mladí ľudia bezprostredne diskutovali o témach mobility, bezpečnosti a dostupnosti verejného priestoru, zdieľali vlastné skúsenosti a kládli množstvo podnetných otázok. Práve takáto forma neformálneho vzdelávania sa nám dlhodobo osvedčuje. Umožňuje vytvoriť prirodzený dialóg, podporuje kritické myslenie a pomáha prepájať odborné témy s každodenným životom študentov. Vďaka interaktívnym aktivitám a zážitkovému učeniu si účastníci odnášajú nielen nové poznatky, ale aj osobnú skúsenosť, ktorá často zanechá silnejší dojem než tradičné vyučovanie. Získané skúsenosti a spätná väzba od študentov budú cenným podkladom pre ďalšie rozvíjanie tejto vzdelávacej pomôcky.

Okrem spomínaných aktivít si mohli študenti prostredníctvom Bike-labu vybicyklovať chutné a zdravé ovocné smoothie, vypočuť prednášky na zaujímavé témy s odborníkmi, zašportovať si a podporiť „stolom štedrosti“ charitatívnu zbierku pre Mary's Meals, ktorá pomôže deťom z rozvojových krajín získať peniaze na jedlo na celý školský rok.

Teší nás, že témy udržateľnej mobility, bezpečnosti cestnej premávky a inkluzívneho verejného priestoru oslovujú mladých ľudí a každoročne vzbudzujú ich záujem. Veríme, že aj vďaka takýmto aktivitám si študenti odnášajú nielen nové poznatky, ale aj väčšiu citlivosť voči potrebám ostatných a zodpovednejší prístup k vlastnej mobilite.

Ďalšie aktivity organizácie

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek