V Divadle Jána Palárika sa uskutočnil Festival rozhlasovej hry 2021

Publikované: 24.09.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

„Som rád, že Festival rozhlasových hier, bol u nás v župnom Divadle Jána Palárika v Trnave. Počas troch dní si fanúšikovia dramatického prednesu mohli vypočuť to najlepšie z aktuálnej tvorby naprieč žánrami. Vďaka spolupráci s RTVS sme pripravili aj sprievodný program. V Knižnici Juraja Fándlyho išlo napríklad o počúvanie hier a besedy so spisovateľmi. Ponúkli sme odborné semináre na stredných a vysokých školách či sledovanie výroby rozhlasovej hry a hudobné večery. Verím, že tento ročník 2021 prevýšil očakávania zainteresovaných,  a podľa spätnej väzby najmä poslucháčov,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Počas záverečného ceremoniálu trnavský župan Jozef Viskupič odovzdal Cenu Predsedu Trnavského samosprávneho kraja Tatiane Kulíškovej. Táto dlhoročná členka umeleckého súboru Divadla Jána Palárika v Trnave výrazne ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu. Diváci ju počas tejto divadelnej sezóny môžu vidieť napríklad v novej hre Zlomatka.

Podľa laureátky ceny, „žáner dramatickej hry sa v priebehu rokov stal skvostom rozhlasovej tvorby. Zvlášť v súčasnosti, dobe plnej prázdnych slov a fráz ma teší, že tento žáner má potenciál vhodne formovať kultúrno-hodnotovú orientáciu a estetické cítenie poslucháčov.“

Odborná porota minulý týždeň zúžila výber najúspešnejších hier v troch kategóriách. Ide o rozhlasové hry do 45 minút, nad 45 minút a kategóriu Fórum mladých autorov. Cenu za najlepšiu hru do 45 minút získala rozhlasová adaptácia prózy Jarka Elena Hriech pátra Marcela z cyklu Naša zabudnutá klasika. Cenu za originálny prístup k rozhlasovému médiu v kategórii rozhlasových hier do 45 minút si odniesol za hru Chorus delicti Ján Mikuš z cyklu Ako to bolo ďalej. 
V kategórii najlepšia hra nad 45 minút odborná porota prisúdila víťazstvo rozhlasovej hre autorky Terezy Semotamovej Vnútroblok. Ako najlepší individuálny umelecký výkon v kategórii rozhlasových hier nad 45 minút odborná porota ocenila rozhlasovú adaptáciu a réžiu románu Ruda Slobodu Rozum Kalinky Búr a Táne Tadlánkovej.  Laureátom kategórie Fórum mladých tvorcov sa stala rozhlasová hra Davida Vyhnánka Nie je kde umrieť. Cenu za originálny prístup k rozhlasovému médiu v tejto kategórií porota prisúdila Hane Launerovej za hru Black out.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW