V Piešťanoch vzniká Kultúrno-kreatívne centrum ARTA

Publikované: 14.08.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

V priestoroch bývalej fabriky na cukrovinky a neskôr strednej školy vznikne kultúrne a kreatívne centrum. Súčasťou podujatia boli prehliadky objektu, prezentácia lokálnych výrobcov, vernisáž výstavy fotografií, ateliér voľnej tvorby aj koncert.

„S priestormi, ktoré od roku 2011 zívali prázdnotou, sme sa rozhodli naložiť pomerne netradične. Vybrali sme sa dlhšou a náročnejšou cestou, ako by to bolo v prípade ich predaja za každú cenu. Spojili sme sily s partiou mladých ľudí, ktorí nevyužívanému areálu doslova vdýchli nový život. Arta znamená ďalší typ kultúrneho a kreatívneho centra, teda nový typ inštitúcie s obrovským potenciálom. Som rád, že tento typ inštitúcie je spojením komunitného a župného potenciálu. Doplní v Piešťanoch dôležitú možnosť pre realizáciu vízií a nápadov kreatívnej komunity mesta a celého regiónu,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

V roku 2018 prišla skupina mladých ľudí z Piešťan s myšlienkou vytvoriť priestor pre kultúrne a vzdelávacie aktivity, ako aj rozvoj kreatívneho priemyslu. Dali si za cieľ skĺbiť niekoľko funkcií vrátane podpory komunít, udržateľnosti a lokálnej ekonomiky.

„S trnavskou župou sme sa skontaktovali prostredníctvom Nadácie Cvernovka. Po nadviazaní spolupráce sme prebrali objekt do užívania a postupne ho oživujeme a zveľaďujeme aj za pomoci dobrovoľníkov. Za ten čas sa nám podarilo zorganizovať výstavy, workshopy, koncerty, susedské grilovačky a komunitné aktivity, literárne čítačky a ďalšie. Sme radi, že dnešným slávnostným odovzdaním a vďaka dlhodobého nájomného vzťahu prechádza objekt na Kollárovej do novej éry,“ povedala manažérka a výtvarníčka Dominika Rusnáková z občianskeho združenia Iniciatíva ARTA, ktorého spoluzakladateľmi sú aj architekt Pavol Pilař a pražiar kávy Peter Dvorský.

V súčasnosti prebieha rekonštrukcia striech a výmena okien v hodnote 155-tisíc eur, ktorú hradí trnavská župa ako vlastník objektu. V cieľovom stave bude súčasťou centra kultúrny priestor, obchod s lokálnym dizajnom, kaviareň, zdieľané priestory na prácu, ateliéry, umelecké rezidencie či zero-waste zóna.

Kultúrno-kreatívne centrum ARTA je aj jedným z príkladov transformácie nevyužívaných budov na nové verejné funkcie uvedených v publikácii Nepredať! Zveľadiť!, ktorú v roku 2020 vydala Nadácia Cvernovka a Trnavský samosprávny kraj.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW