V Synagóge GJK v Trnave prebieha výstava mladej umelkyne Žofie Dubovej

Publikované: 18.07.2017/ Aktualizované: 21.02.2022
18. 7. 2017 – Galéria Jána Koniarka vernisážou vo štvrtok 13. júla v priestoroch Synagógy – Centra súčasného umenia otvorila výstavu mladej maliarky Žofie Dubovej s názvom Aspect/Prospect. Kurátorkou výstavy bola Barbora Komarová.

Mladá umelkyňa predstavila viaceré veľkoformátové obrazy zo série Hra:na (2016), ktoré na prvý pohľad zobrazujú súkromné a citlivé výseky krajiny, ako napríklad hory, lesné cesty či západ slnka. Autorka sa tu ale zameriava najmä na hranu obrazu (ktorá je zvyčajne na okraji záujmu) a pracuje s ňou ako s nepreskúmanou plochou, ktorá jej ponúka neobmedzené možnosti, oveľa väčšiu voľnosť, keďže má iné vnútorné nastavenie ako tradičný „stred" diela. 
Názov výstavy bol odvodený od známej teórie o pozorovaní objektov a umeleckých diel, ktorú vytvoril francúzsky maliar 17. storočia Nicolas Poussin. Rozlišuje v nej dva základné typy videnia – na jednej strane jednoduché a ľudskému oku prirodzené vnímanie vonkajších tvarov a foriem, ktoré nazýva „aspect", na strane druhej zas kontemplatívne a reflexívne sledovanie, akt rozumu, tzv. „prospect". Pri pozorovaní umeleckého diela nám tento druhý spôsob umožňuje získať určitý odstup alebo vidieť ho do detailov, a tým ho lepšie pochopiť či kriticky zhodnotiť.
Autorka výstavy svoje diela prezentovala na viacerých skupinových, ale aj samostatných výstavách nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, Poľsku, Nemecku, Rusku, USA. V roku 2016 získala Cenu rektora VŠVU a Cenu Slovenskej výtvarnej únie.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW