V Trnave začala Kalokagatia 2018

Publikované: 21.06.2018/ Aktualizované: 21.02.2022
21. 6. 2018 – Kalokagatia v gréčtine znamená harmonický súlad a vyváženosť fyzickej a duševnej stránky človeka. Trnavské námestie v stredu večer privítalo športovcov v duchu tohto ideálu na Medzinárodnej olympiáde detí a mládeže KALOKAGATIA 2018, ktorá sa koná 19. – 21. júna v športových areáloch v Trnave a okolí a v Piešťanoch. 
Úvodný ceremoniál otvorilo odštartovanie skráteného maratónskeho behu paralympijskou víťazkou Veronikou Vadovičovou, po ktorom pred hlavnú tribúnu dorazil sprievod všetkých 8 zúčastnených krajov, ktorý prešiel centrom mesta za zvukov africkej bubnovej šou Campana Batucada.
Program pokračoval znázornením prvých antických športovcov diskobolosa, oštepára a džudistov, ktorých symbolickým víťazným vavrínom ocenila bohyňa zručnosti a odvahy Aténa.
V závere maratónec priniesol olympijský oheň, zástupcovia športovcov vztýčili vlajku a grécke sochy zobrazili kruhy, čím skompletizovali všetky olympijské symboly. Následne župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič športové hry otvoril historickou vetou: "Týmto považujte hry za otvorené."
Počas trojdňového športového programu budú žiaci základných škôl súťažiť v atletike, volejbale, hádzanej, basketbale, malom futbale (chlapci a dievčatá) a vybíjanej dievčat, ktoré sú zároveň školskými Majstrovstvami Slovenska. Sprievodnými športovými súťažami budú prehadzovaná, letný biatlon, bejzbal, nohejbal, malý maratón (v rámci slávnostného otvorenia) a Beh olympijského dňa.
Počas olympiády KALOKAGATIA 2018 sa bude udeľovať aj zelená karta FAIR PLAY, ktorá je pravým opakom známych červených a žltých kariet, ktoré rozhodca udeľuje za priestupok proti pravidlám. Môže ju dostať nielen hráč, ktorý nefauluje, neodvráva rozhodcovi, prizná svoj priestupok, v kritickej situácii počas športového zápolenia sa zachová čestne, ale aj tréner, rodič či pedagóg.

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW