V Trnavskom kraji pribudne turistická útulňa novej generácie

Publikované: 18.06.2021/ Aktualizované: 22.02.2022

Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj (KOCR), Trnavský samosprávny kraj a občianske združenie KST Hikemates sa dohodli na výstavbe novej modernej útulne v lokalite Mihalinová. Na výbere miesta a realizácií projektu spolupracuje aj Klub slovenských turistov, Lesy Slovenskej republiky – odštepný závod Smolenice a Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky – Správa CHKO Malé Karpaty. V piatok 18. júna 2021 zúčastnené strany podpísali memorandum, ktorým deklarujú vzájomnú súčinnosť pri výstavbe turistickej útulne a zároveň vyjadrili súhlas so vzájomnou podporou a spoluprácou pri rozvoji cestovného ruchu v Trnavskom kraji.   

„Teším sa, že projekty založené na spolupráci viacerých subjektov z verejného a občianskeho sektora prinášajú benefity pre všetkých obyvateľov a návštevníkov Trnavského kraja. Rozhodli sme sa podporiť dobrý nápad a zafinancovať postavenie turistickej útulne novej generácie v lokalite Mihalinová. V Malých Karpatoch, neďaleko Smoleníc, tak vznikne voľne dostupný oddychový priestor pre všetkých nadšencov spoznávania tohto pohoria,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že župa na tento účel vyčlenila 30 tisíc eur. 

V Malých Karpatoch má z hľadiska turizmu dominantné postavenie pešia turistika. Chodníky sprístupňujú najatraktívnejšie zákutia pohoria, cez ktoré vedú obľúbené vrcholové túry a diaľkové pochody. Vybraná lokalita leží na trase Cesty hrdinov Slovenského národného povstania a Štefánikovej magistrály, ktorá Malými Karpatami vedie po červenej značke. Trasa síce nie je náročná, ale je možné si počas viacdňovej túry naplánovať napríklad návštevu viacerých sedemstoviek, ako sú Čmelok, Skalnatá, 

Vápenná, Záruby či Havranica. Práve tieto patria medzi obľúbené túry a nedajú sa stihnúť za jeden deň.  

„Turistická útulňa bude vyrobená z udržateľných prírodných materiálov, aby vhodne zapadla do okolitého prostredia chránenej krajinnej oblasti. Tešíme sa na kvalitné architektonické návrhy, ktoré vzišli z verejnej súťaže a budú prezentované počas leta.“ uviedol Patrik Pajta z občianskeho združenia KST Hikemates, ktoré projekt iniciovalo spolu s partiou start-upistov vystupujúcich pod značkou madebythe:. 

Z architektonickej súťaže zastrešenej Slovenskou komorou architektov vzídu tri víťazné návrhy, ktoré budú mať vypracovanú projektovú dokumentáciu. Práve realizáciu jedného z nich umožní Trnavský samosprávny kraj vďaka vyčleneniu 30 tisíc eur.  

„K rozvoju turistiky pristupujeme komplexne. Okrem samotnej realizácie malého domčeka s veľkým významom plánujeme stihnúť  počas tejto jesene aj obnovenie značenia peších turistických trás v rámci spolupráce so Slovenským klubom turistov. Som presvedčený, že vďaka takýmto projektom sa zvýši atraktívnosť potuliek našim regiónom pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Spojenie človeka s prírodou obohacuje a upokojuje aj v tomto náročnom období,“ skonštatoval trnavský vicežupan a predseda KOCR Trnavský kraj Pavol Kalman.

Kontakt pre média:  
Katarína Rohaľová  
Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj  
Tel: +421 905 728 175
e-mail: katarina.rohalova@kocrtt.sk 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW