Vernisáž výstavy Na hodvábnej ceste v Dunajskej Strede

Publikované: 15.03.2019/ Aktualizované: 21.02.2022
15. 3. 2019 – Vo štvrtok 14. marca 2019 sa o 17.00 h vo výstavnom pavilóne Žitnoostrovského múzea uskutočnila slávnostná vernisáž výstavy Erzsébet Csurák pod názvom Na hodvábnej ceste. Výstava sa realizuje v spolupráci s Múzeom Rómera Flórisa v Győri.

Výtvarníčka sa maľbou na hodváb prezentuje od roku 1993  na rôznych autorských i spoločných výstavách. V rokoch 1992 – 1993 sa niekoľkokrát zúčastnila na medzinárodných výtvarných sympóziách v Kronsteiner Haus vo Viedni v Rakúsku a následne v roku 1995 v Nemecku a Dánsku. Na kultúrnom festivale Mediawave v Győri debutovala v roku 1997 svojou prvou autorskou výstavou. V Zichyho paláci v Győri  predstavila svoju tvorbu v roku 1998. Novou kolekciou sa prezentovala v Mestskom múzeu v Győri v roku 2010. Na medzinárodnom sympóziu, ktorého hostiteľom bolo Múzeum Rómera Flórisa v Győri, získala cenu divákov.  
V decembri 2016  vydala reprezentatívny maďarsko-anglický katalóg s prehliadkou diel, ktoré vznikli v predošlých rokoch. V roku 2017 sa opäť zúčastňuje na medzinárodnom  výtvarnom sympóziu v Ingolstadte v Nemecku. Je členkou Republikového združenia maďarských výtvarníkov.
Ako o sebe povedala výtvarníčka: „Na prácach z môjho nového tvorivého obdobia je dobre čitateľná absencia strateného času a prítomnosť prežitého času. Moje zmýšľanie sa dlhšie formovalo. Na týchto nových obrazoch sa zobrazený horizont sveta ešte viac rozšíril, cítiť v ňom prítomnosť figurálneho a realistického stvárnenia. Na základe môjho obrazového sveta a spôsobu prejavu nie je možné zaradiť moje umelecké pôsobenie do žiadneho typického umeleckého prúdu súčasnosti. Snažím sa napredovať svojím osobitým spôsobom na Hodvábnej ceste a reflektovať na dianie vo svete. Myslím si, že moja tvorba vzniká inštinktívne, využíva rozmanité vnímanie sveta, ktoré časom a skúsenosťami formovali a dotvárali moju osobnosť." 
Výstavu otvorila Bernadett Grászli, riaditeľka Múzea Rómera Flórisa v Győri. Hosťom sa prihovorila aj samotná výtvarníčka Erzsébet Csurák, ktorá poďakovala všetkým realizátorom aj hosťom výstavy. Vernisáž svojou prítomnosťou poctili aj Mgr. Tímea Takács z Odboru školstva, kultúry a športu Mesta Dunajská Streda a Ladislav Gútay, mestský poslanec a zároveň riaditeľ MsKS vo Veľkom Mederi. 
V hudobnom programe večera sa predstavil Samuel Új, žiak ZUŠ v Dunajskej Strede hrou na husle a Zuzana Ráczová, ako klavírny doprovod.  
Príjemný večer ukončila recepcia, ktorú pre hostí vernisáže pripravili organizátori podujatia v spolupráci s Mestským úradom v Dunajskej Strede. 
 
Výstava je pre návštevníkov prístupná do 13. apríla 2019.
 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW