Vernisáž výtvarnej tvorby Ľubice Mázikovej Jablonskej

Publikované: 26.07.2013/ Aktualizované: 21.02.2022

Podvečer dňa 20. 2.  2013 v Dunajskej Strede sa v GALLERY NOVA,   uskutočnila vernisáž výtvarnej tvorby Ľubice Mázikovej Jablonskej,  ktorú organizovalo Žitnoostrovské osvetové stredisko /TTSK/.
Vernisáže sa zúčastnili aj hostia z Bratislavy a zo Šamorína, ako napríklad scenárista, režisér a spisovateľ Ján SLOVÁK, Dr. Viliam KHŰN, riaditeľ Fondu výtvarných umení, Mgr. Markéta Ježíková, odborná metodička pre výtvarníctvo a hudbu Národného  osvetového centra, ako aj akad. maliar Róbert Almási, predseda Združenia výtvarných umelcov západosl. kraja a iní.
Ak  by sme chceli   stručne predstaviť autorku môžme povedať len jedno slovo:
multitalent. Lubica Máziková Jablonská, pochádza z Banskej Bystrice a žije v Šamoríne. Napriek tomu, že sa pripravovala na želanie otca na dráhu vrcholovej športovkyne – v  lyžovaní , nakoniec vyštudovala ekonómiu.  Jej srdce však  vždy patrilo umeniu  a výtvarnej tvorbe.
Absolvovala dosiaľ nemálo seminárov, tvorivých dielní v ateliéroch veľkých osobností ako napríklad u prof. Gavora, výtvarníka Gabriela Wagnera, ale aj  u Jany Skoluady či Slávky Halčákovej.
Od mladosti sa zúčastňovala  aj mnohých súťaží, kde získala  zaujímavé ocenenia . Tvorba a aj expozícia v Gallery Nova svedčí o tom, že autorku zaujíma široký rozsah štýlov. Je to oslava radosti zo života,  pestrá paleta   farebnosti i množstva možností, ktoré život ponúka. Napriek tomu, že práve v tento deň sa cez Slovensko prehrnula zima v plnej paráde, snežilo a chumelilo, v galérii v Dunajskej Strede už zavoňala a celkom presvedčivo, jar.
Podstatnú časť expozície tvoria obrazy v štýle kombinovanej techniky s použitím  enkaustiky, paverpolu a pavertexu. Sú tu zaujímavé portréty, ktoré , ako uviedol Ján Slovák sa pozerajú akoby do vlastnej duše ... Návštevníka určite oslovia aj krajinky, maľované  pomocou enkaustiky, ktoré  vťahujú pozornosť svojou veselou farebnosťou. Súčasťou výstavy je aj kolekcia obrazov s tematikou sv. Cyrila a sv. Metoda a socha sv. Gorazda.
V programe vystúpil člen bratislavskej bigbítovej skupiny  The Battons – KAMIL PAULOVČIN, ktorý  pesničkami prevažne v  cantry štýle   zdôraznil celé posolstvo výstavy.
Vyznanie samotnej autorky sa týkalo tvorivosti v každom smere nášho života. Zdôraznila aké je potrebné  podporovať a vytvárať priestor tejto požehnanej energii, pretože má nezastupiteľnú spätnú väzbu pre každého z nás. A práve preto drží palce všetkým ľuďom, ktorí sa vyberú touto cestou a pri tom nemusia maľovať, stačí keď s láskou a radosťou vytvoria niečo, čo je na prvý pohľad veľmi „všedné", napríklad aj obed.

Výstavu si  môžete  pozrieť /bezplatne/ v GALLERY NOVA do konca marca t.r.

Jana Svetlovská

Prečítajte si tiež

Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
Send this to a friend