VIII. Medzinárodný deň Rómov vo Veľkom Mederi

Publikované: 10.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
10.12.2013

Oslavy Medzinárodného dňa Rómov, ktoré vo Veľkom Mederi už každoročne organizuje TTSK - Žitnoostrovské osvetové stredisko a domáce MsKS sa uskutočnili  presne     8. apríla 2013.
Hlavným poslaním tohto podujatia je  motivovať deti, mládež, ale vlastne i dospelých – rodičov, pedagógov či vychovávateľov k tomu,  aby sa venovali tvorbe a udržaniu hodnôt rómskej kultúry a umenia.
V scenári, ktorý vytvorila Mgr. Ingrid Molnár, odborná metodička ŽOS,  prispeli talentované rómske deti,  mládež, ale aj dospelí  z Veľkého Medera, ale aj z Dunajskej Stredy,  zo Štvrtka na Ostrove, z Lehníc a z Nového Života.
Podujatie otvorili riaditeľ MsKS Ladislav Gútay s riaditeľkou ŽOS Janou Svetlovskou a hosťom programu bol  Doc.  József Ravasz, Phd. vysokoškolský pedagóg a romológ.
Tento rok sa po minuloročnej pauze – kvôli chrípke –   na pódiu opäť zaskvela korunovaná kráľovná rómskeho spevu – populárna MONIKA RIGOVÁ. V úvode zaspievala rómsku hymnu. Nasledovalo poetické slovo v podaní  Tibora Rigóa z Lehníc, neprofesionálneho spisovateľa, ale aj v prednese  žiakov  ZŠ s vjm. vo Veľkom Mederi  Béla LEVAI a Silvia Váradiová.
Osobitne treba spomenúť vzrastom síce malú – ale talentom nesmierne veľkú - škôlkarku LILI ÜRÖGIOVÚ, ktorá v klavírnom doprovode otecka, hudobníka Lászlóa Ürögiho,  brilantne  zaspievala  síce hravé, ale nie jednoduché  maďarské piesne.   Odborne ju vedie mamička -  pedagogička a výnimočná speváčka Eva Banyáková – Ürögiová.  Lilika si okamžite  získala celé publikum, dôkazom čoho bol búrlivý neutíchajúci aplauz. Je už štvrtou generáciou v rodine hudobníkov a spevákov  – pravnučka majstra primáša Štefana Banyáka.

Organizátorov teší, že záujem o účasť sa z roka na rok zvyšuje a je určitou cťou stať sa súčasťou programu. Za veľký úspech považujú aj skutočnosť, že do hľadiska už každoročne  prichádzajú aj rodičia a rodinní príslušníci či kamaráti vystupujúcich ktorí so záujmom sledujú program, tlieskajú. spievajú a ktovie ... možno sa opäť raz, ako pred rokmi,  zapoja do programu.
Toto podujatie je vlastne vyvrcholením  dlhoročného úsilia Osvety a ostatných zainteresovaných,  ktoré  je  venované  občanom rómskej národnosti v regióne Žitný ostrov. Podpora  talentovaných   ľudí, ktorí sa vyberú cestou tvorivosti, umenia a kultúry.  Vytvárame im možnosti prezentácie. Týmto  na jednej strane motivujeme ostatných, upozorňujeme rómsku komunitu na ich stáročné tradície a hodnoty ich kultúry . Pre ostatných občanov, je to  výnimočná možnosť spoznávania iných kultúrnych hodnôt.
V programe sa striedala veselá temperamentná hudba, spev a tanec.  Na pódiu sa zaskveli už známe dievčatá Ruže z plameňa z Lehníc, súbor Gipsy Fantasy z Nového Života pod vedením pani Edit Szamaránskej, z Dunajskej Stredy  dych vyrážajúce tanečníčky  Habibi s havajskými tancami  pod vedením Hajnalky Hajdú.  Veľmi pekne sa uvíedli aj deti z Detského domova s folklórnym tancom . Odborne sa s nim začala zaoberať folkloristka Ing. Magdi Mészarosová a deti iniciatívne cvičia hlavne doma.  Spomínanej Monike Rigóovej síce patrilo finále festivalu plné energie a radosti, ale publikum ju ocenilo aj vo vystúpení so svojim deťmi Mónikou a Fricim Síposovcami. 
Tradícia festivalu  Medzinárodného  dňa Rómov vo Veľkom Mederi  sa drží aj vďaka veľkorysej spolupráci MsKS a tohto mesta s osvetovým strediskom. Pán primátor    Ing. Sándor   Néveri  si napriek vyťaženému pondelkovému programu, našiel čas a  v priebehu podujatia s obdivom sledoval vystúpenia. Ale treba spomenúť aj podporu zo strany starostov spomínaných obcí, ako  aj fakt, že  napríklad Ing. František Szitási z Lehníc  každoročne podporuje dopravu nielen vystupujúcich, ale aj žiakov školy do publika z obce do Medera. 
Sprievodným podujatím bola aj slávnostná vernisáž s vyhodnotením víťazov výtvarnej  okresnej súťaže Farebný svet Rómov. Pútavá výstava zdobí  vstupnú halu MsKS do 23. IV.  a jasne vypovedá o živote a snoch rómskych detí. Potom víťazné práce postupujú na celoštátne  kolo do Galanty.
-sve-
Foto: archív ŽOS

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW