Vláda SR by nemala prehliadať samosprávne kraje

Publikované: 06.12.2018/ Aktualizované: 21.02.2022
6. 12. 2018 – Predseda Združenia samosprávnych krajov – SK 8 Jozef Viskupič sa dnes obrátil listom na predsedu vlády SR Petra Pellgriniho. SK 8 má záujem o pravidelné stretnutia s predstaviteľmi vlády. Práve táto platforma by mohla byť tým konštruktívnym priestorom pre riešenie konkrétnych problémov jednotlivých regiónov. Podobný model spolupráce vláda – kraje funguje v Českej republike. 

„Ako župani máme za sebou prvý rok vo funkcii a žiaľ, musím skonštatovať, že komunikácia s vládou SR prakticky neexistuje, resp. prebieha len pri vybraných témach. Predsedovia krajov však disponujú silným mandátom, pretože sú priamo volení obyvateľmi žúp a vláda by to nemala prehliadať. SK 8 je konštruktívnym partnerom a spoločne vieme efektívne riešiť veľa problémov ľudí v regiónoch. Preto navrhujeme vláde tento model spolupráce založený na pravidelných stretnutiach," povedal J. Viskupič.   
Ako J. Viskupič uvádza v liste predsedovi vlády, „...predložený návrh je vecný, konštruktívny a v záujme vlády SR i samosprávnych krajov a predovšetkým v záujme občanov. Verím, že návrh v tomto zmysle aj prijmete a budeme tak môcť naštartovať naozaj kvalitatívne novú etapu vzťahov medzi územnou samosprávou a vládou SR."
Podobný model spolupráce vláda – kraje existuje v Českej republike. Pravidelné stretnutia členov vlády a Asociácie krajů ČR sú už dlhodobo zavedené, a to vo štvrťročnej periodicite. Naposledy sa napríklad takéto stretnutie uskutočnilo 9. novembra 2018 v Strakově akademii za účasti premiéra A. Babiša.
 

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW