Vlastenectvo ako pozitívna hodnota 21. storočia

Publikované: 10.12.2013/ Aktualizované: 21.02.2022
10.12.2013

V Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika v Trnave  sa uskutočnila konferencia s názvom Vlastenectvo ako pozitívna hodnota 21. storočia, ktorú zorganizoval Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Maticou slovenskou.
V priebehu konferencie odzneli príspevky predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča, rektora UCM Jozefa Matúša, rektora Vysokej školy v Sládkovičove Mojmíra Mamojku, podpredsedu TTSK Zdenka Čambala, historikov Antona Hrnka a Petra Mulíka, Heleny Hrehovej z Katedry etiky a morálnej filozofie Trnavskej univerzity v Trnave a starostu Veľkých Úľan Františka Gőgha.
„Vlastenectvo je mimoriadne dôležité. V konaní v úcte k jednotlivcovi i celku. Kto nie je slobodný v sebaidentifikácii, kto nemá pocit že môže slobodne prejavovať to čo mu bolo dané do kolísky, nebude nikdy vlastenec," odznelo v príspevku predsedu TTSK Tibora Mikuša.
Na záver prijali účastníci spoločné komuniké. Okrem iného sa v ňom píše:
„Národné povedomie je súčasťou kódexu každého etnika a pravé vlastenectvo sa stáva zjednocujúcim prvkom vedúcim k upevňovaniu pocitu spolupatričnosti a spolupráce. Vlastenectvo je vo svojej podstate súčasťou našej štátnej a národnej existencie."
Výstupom z konferencie bude zborník príspevkov.
Ivan Krajčovič

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW