Vo Veľkej Mači vznikne Pamätník slobody slova, kraj zverejnil výsledky výtvarno-architektonickej súťaže

Trnavský samosprávny kraj zverejnil výsledky výtvarno-architektonickej súťaže na návrh Pamätníka slobody slova, ktorý vznikne vo Veľkej Mači na mieste tragédie novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Do súťaže bolo prihlásených 30 návrhov. Podmienky súťaže splnilo 27 z nich a posudzovala ich deväťčlenná porota zložená z odborníkov z oblasti architektúry a výtvarného umenia, členov pozostalých rodín a trnavského župana.

„Túto súťaž sme vyhlasovali s cieľom vytvoriť pietne miesto, ktoré bude pripomínať túžbu dvoch mladých ľudí po slobode a pravde. Rozhodovanie o takmer troch desiatkach návrhov bolo náročné. Som presvedčený, že budúce pietne miesto vo Veľkej Mači bude niesť silný odkaz. Stavebné práce budeme realizovať z rozpočtu župy, a tiež aj následnú správu a údržbu pamätníka. Navyše ako župa budeme ďalej iniciovať diskusie a vzdelávacie aktivity smerujúce k rozvoju občianskej spoločnosti,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Vyhlasovateľom súťaže bol Trnavský samosprávny kraj. Po odbornej stránke ju zastrešil Inštitút Slovenskej komory architektov. Víťazný návrh s názvom Záhrada pochádza od tvorcov z ateliéru N/A s.r.o. - Benjamín Brádňanský, Vít Halada, Martin Piacek a pracuje s naklonením pozemku, čo evokuje pocit nerovnováhy, vychýlenia a trvalej zmeny. Na druhom mieste sa umiestnil Ondrej Jurčo, tretí so svojím návrhom skončil Ing. arch. Jakub Kopec, ArtD. Porota okrem troch najlepším návrhom udelila finančné odmeny aj návrhom, ktoré sa umiestnili na zdieľanom 4.-5. mieste. O tom, že vražda dvoch ľudí zarezonovala aj za hranicami Slovenska, svedčí aj zapojenie sa zahraničných súťažiacich.

„Víťazný návrh pracuje s celou hmotou pozemku v podobe naklonenej roviny. Na jednej strane ide o stav vychýlenia, nerovnováhy symbolizujúcej spoločenský obrat po tragickej udalosti, na strane druhej horizont definovaný vrchnou líniou pozemku predstavuje budúcnosť slobodnej a demokratickej krajiny. Ide o silné architektonicko-výtvarné gesto, ktoré rešpektuje okolitú zástavbu, ale súčasne  prekvapuje mimoriadnym priestorovým riešením,“ skonštatovala predsedníčka poroty a rektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Bohunka Koklesová.

Želaním pozostalých je zbúranie všetkých objektov na pozemku, k čomu by malo dôjsť v najbližších týždňoch. Stavebné práce sú naplánované na rok 2023 po dodaní projektovej dokumentácie a získaní všetkých povolení.

Kompletné výsledky súťaže sú zverejnené na webovej stránke www.slobodaslova.sk. Podrobná prezentácia víťazného návrhu pre verejnosť sa uskutoční na tlačovom brífingu v priebehu mája.

V roku 2018 trnavská župa udelila novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej Cenu slobody Antona Srholca in memoriam. Koncom roka 2019 na ich počesť zorganizovala konferenciu Slovensko proti všetkým mafiám, na ktorej vystúpili slovenskí aj talianski novinári a právnici.

Súťažné návrhy hodnotila porota v zložení:

Doc. Mgr. Bohunka Koklesová, PhD.          rektorka VŠVU, predsedníčka poroty

Ing. arch. Ilja Skoček                                      autorizovaný architekt, predseda Slovenskej komory architektov (SKA)

Mgr. Sabina Jankovičová, ArtD.                   historička umenia, zástupkyňa Ministerstva kultúry SR

Prof. Ilona Németh DLA.                                profesorka Fakulty architektúry a dizajnu STU

Prof. Ing. Mgr. akad. arch. Petr Hájek         hosťujúci architekt SKA, vedúci ateliéru VŠVU

Ing. Michal Marcinov                                      autorizovaný krajinný architekt SKA

Jozef Kuciak                                                       otec Jána Kuciaka

Lukáš Kušnír                                                     brat Martiny Kušnírovej

Mgr. Jozef Viskupič                                          trnavský župan

Prečítajte si tiež

Prejsť na odber noviniek
Boli tieto informácie pre vás užitočné?
ÁnoNie
Send this to a friend
Trnavský samosprávny kraj

FREE
VIEW